Поврзи се со нас

Гостивар

АА Гостивар: И покрај пречките од СДСМ-ДУИ, Таравари со тимот работи и се грижи за граѓаните

Објавено

на

  Огранокот на Алијанса за Албанците во Гостивар излезе со реакција на денешната прес конференција на гостиварската организација на СДСМ.

  „Бродот на СДСМ кој тоне, денеска го спомнал градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Значи сè уште не се опоравиле од кошмарот што граѓаните им покажаа црвен картон во Гостивар заедно со ДУИ.

  Што се однесува до локалната власт во Гостивар, само да потсетиме дека и покрај уцените, пречките на СДСМ-ДУИ, Таравари со својот тим досега го има остварено  следново:

  • 40 километри асфалтирани патишта

  • 80 км канализација

  • 50 км водовод

  • 5 нови градинки

  • 3 младински центри

  • Центар за аутизам (како единствен град во РСМ)

  • 10 реновирани училишта

  • 20 нови училишни кабинети

  Ве потсетуваме дека СДСМ-ДУИ постојано го дискриминираа Гостивар, исто како што се случи со финансиските средства од ТАВ, каде во секоја општина се користеа за патна инфраструктура, училишта, канализација или слично, а за локалната власт во Гостивар не издвоија ниту еден денар. Ќе продолжиме да работиме, да се грижиме за граѓаните, а ќе работиме за да и вашите  денови на власт се ситнат. Од денеска започнува одбројувањето на вашиот криминал и корупција.“, се вели во реакцијата.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 24 минути

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 2 часа

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 3 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 4 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 5 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 5 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 6 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 17 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 19 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 21 час

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 23 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 1 ден

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 1 ден

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена