Вести Гостивар

Академија Пандев победник на 27-от КУП на Македонија

Објавено

на

Тимот на Академија Пандев го освои трофејот во Купот на Македонија, откако по изведување пенали (4-2) го совлада составот на Македонија Ѓорче Петров.

Натпреварот во регуларниот дел заврши без победник, 2:2, додека во продолженијата немаше погодок, по што победникот мораше да биде добиен низ изведување пенали.

Академија Пандев поведе уште во 10. минута со евроголот на Сашко Пандев, но предноста не траеше долго, во 21. минута Робсон Да Силва со мајсторски погодок од слободен удар го изедначи резултатот на 1-1. Во второто полувреме мрежите мируваа се до 84. минута кога Дејан Тантуровски постигна убав гол со глава за комплетен пресврт и водство на Македонија Ѓорче Петров. Но, во 86. минута беше досуден пенал за Академија Пандев кој успешно го реализираше Љупчо Дориев за ново изедначување на мечот, 2-2.

Ова е историски прв успех за струмичани, во нивното пет годишно постоење.