Вести

Академија Пандев победник на 27-от КУП на Македонија

Објавено

на

Тимот на Академија Пандев го освои трофејот во Купот на Македонија, откако по изведување пенали (4-2) го совлада составот на Македонија Ѓорче Петров.

Натпреварот во регуларниот дел заврши без победник, 2:2, додека во продолженијата немаше погодок, по што победникот мораше да биде добиен низ изведување пенали.

Академија Пандев поведе уште во 10. минута со евроголот на Сашко Пандев, но предноста не траеше долго, во 21. минута Робсон Да Силва со мајсторски погодок од слободен удар го изедначи резултатот на 1-1. Во второто полувреме мрежите мируваа се до 84. минута кога Дејан Тантуровски постигна убав гол со глава за комплетен пресврт и водство на Македонија Ѓорче Петров. Но, во 86. минута беше досуден пенал за Академија Пандев кој успешно го реализираше Љупчо Дориев за ново изедначување на мечот, 2-2.

Ова е историски прв успех за струмичани, во нивното пет годишно постоење.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!