Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Ако сакате кикирики му правите голема услуга на вашето тело

Објавено

на

Истражувачите откриле дека секојдневното консумирање кикирики може да помогне во здравјето на срцето.

Научните индикации укажуваат, но не докажуваат, дека консумирањето 400 грама јаткасти плодови, вклучително и кикирики, како дел од исхраната со малку заситени масти и холестерол, може да го намали ризикот од срцеви заболувања.

Ако јадете кикирики секој ден, ќе добиете протеини, витамини, минерали и многу повеќе. Кикириките имаат повеќе протеини од кој било друг јаткаст плод  (7 g на оброк), содржат повеќе од 30 основни витамини и минерали и се добар извор на влакна и маснотии.

Витамини и минерали

Витамин Е: Витаминот Е е антиоксиданс во исхраната кој ги штити клетките од оксидативен стрес, нормален, но штетен, физиолошки процес.

Магнезиум: Магнезиумот е важен за мускулната функција, вклучително и срцето, ензимската функција и производството на енергија.

Фолат: Фолат е потребен за клеточна поделба, што значи дека правилниот внес на фолати е особено важен за време на бременоста и растењето на децата.

Бакар: Бакарот е неопходен за формирање на црвени крвни клетки и за здрави крвни садови, нерви, имунолошки систем и коски.

Фосфор: Фосфорот е важен за формирање на заби и коски, раст на клетките и мускулна функција. Исто така, му помага на телото да ги претвори витамините во клеточна енергија.

Влакна: Растителните влакна ја заситуваат исхраната и влијаат на чувството на глад, односно го продолжуваат чувството на ситост на една личност. Помагаат и при варење.

Кикириките се исто така одличен извор на:

Ниацин: Ниацинот е важен витамин Б кој помага во претворање на храната во енергија, му помага на дигестивниот и нервниот систем и има позитивен ефект врз кожата.

Манган: Манган е важен за обработка на холестерол и хранливи материи, како што се јаглехидрати и протеини.

Јадењето кикирики секојдневно може да има големи здравствени придобивки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 5 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена