Поврзи се со нас

Занимливости

Ако сте им гости, Балканците ќе ве најадат и напијат, кај Скандинавците масата празна

Објавено

на

На „Инстаграм“-страната „Амејзинг мапс“ е објавена мапа што ја покажува „веројатноста да Ви понудат храна како гостин“ во земјите ширум Европа.

Прашањето покрај мапата гласи „Дали ќе добиете храна како гостин во нечија куќа?“, и земјите се претставени во различни бои. Така, темносината ги означува државите каде што гостинот „речиси секогаш“ добива богата трпеза. Во земјите во светлосино, се чини, „обично“ ќе Ве почестат со храна, додека луѓето од „портокаловата зона“ ги означува оние нации каде „не се очекува“ да Ви се даде некоја закуска, а црвената боја ги означува домаќините каде што веројатно „речиси никогаш“ нема да Ви понудат јадење.

Така, Македонците, Србите, Бугарите, скоро целиот Балкан, како и Средоземјето – најмногу се истакнуваат во гостопримството, т.е. важат за прилично дарежливи домаќини.

Малку северно од тоа, почнувајќи од Словенија, Романија итн. – веројатноста да се добие солидна трпеза – се намалува… Така е и во јужна Франција, северна Италија, Шкотска, Ирска, како и во Источна Европа.

Во јужниот и средишниот дел на Германија, во Австрија, Швајцарија и Англија, човек веројатно поретко ќе добие побогата трпеза на гости.

Скандинавските земји, северна Германија и Холандија се означени со црвено, што значи дека домаќините тука се „најскржавите“, според оваа шеговита мапа. Занимливо, „Инстаграм“-страната е холандска.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 час

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 4 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 5 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 6 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 17 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 18 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Македонијапред 20 часа

Втор повик за грантови за модернизација во земјоделие

Гостиварпред 21 час

Лишен од слобода 19-годишник осомничен за кражба на добиток во Добридол

Македонијапред 22 часа

Вработените во Шумско ќе го радикализираат протестот! Немаат плати, теренски додатоци…

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена