Поврзи се со нас

Занимливости

Што треба да знаеме за виното за максимално уживање во него?

Објавено

на

Што навистина бараме кога купуваме вино? Некои го бараат познатото име на шишето, некои ги привлекува естетиката и дизајнот на етикетата, а некои едноставно бараат најприфатливи опции, без да размислуваат премногу. Сепак, науката покажа дека ако подобро го знаеме виното што го консумираме, повеќе ќе уживаме во овој пијалок, бидејќи нашиот мозок ќе може да препознае различни ароми, текстури, густина… Што треба да знаеме за да уживаме во пиењето вино до максимум?

Некои од нас се потпираат на препораките на другите, некои со години нашле вино што им одговара и не го менуваат, а некои избираат препознатливи брендови или атрактивни шишиња. Сепак, многумина од нас можат несвесно да си го ускратат задоволството доколку не го познаваат доволно добро овој пијалок.

Пред сè, треба да се запознаеме со основите. Во секоја група вина има стотици различни сорти на грозје и стилови на производство на вино и тие можат да се поделат во пет главни групи:

Црвено вино – мирно вино, направено од црно грозје. Некои од важните сорти на црвено винско грозје се Каберне Совињон, Каберне Франк, Сира, Мерло, Малбек, Гренаш и Пино Ноар. Нијансите може да се движат од светло-црвени до речиси целосно црни.

Бело вино – Во белите вина, вкусовите се движат од светли до богати, а се произведуваат од бело и повремено црвено грозје. Некои од важните сорти на бело винско грозје се Совињон Блан, Шардоне, Ризлинг и Пино Гриџо.

Розе вино – Розе е вино направено од црно грозје, од кое се отстранува кората (која му дава на виното темноцрвена боја). Розето се прави и со мешање на бело и црвено вино, а најпопуларни се сувите и слатките видови розе.

Пенливо вино – пенливото вино може да биде црвено, бело или розе и варира од ретко и суво до богато и слатко. Стилот на производство на вино вклучува секундарна ферментација која создава меурчиња.

Десертно вино – Десертните вина генерално имаат сладок вкус, но има и многу суви, посилни вина. Стилот на производство на вино вклучува подобрување на виното со духови.

Температура на чување и сервирање

Пенливите вина треба да се чуваат во фрижидер еден час пред да се отворат, а потоа да се чуваат на температура од 5 до 10 степени целзиусови. Ова ќе го зачува идеалното количество на нивниот шум. По отворањето, остатокот од пијалокот треба да се чува во кофа за мраз додека не се потроши целото шише.

Белото вино треба да се чува на температура од 7 до 14 степени. Добро е да се запамети: колку е полесно виното, толку поладно може да се служи, додека дабовите бели вина можат да бидат потопли, блиску до 14 степени. Светло црвените и розе вината идеално се чуваат и служат на температура од околу 14 до 17 степени, а никогаш помала од 12. Колку повеќе овошје содржи, толку потопло може да се сервира. Најдобро е да чувате шише од ова вино во фрижидер само околу 30 минути пред да го отворите, а потоа може да се остави на собна температура за да ги ослободи сите ароми.

Многумина мислат дека црвеното вино треба да се чува на собна температура, но сепак се препорачува малку да се излади. Од 17 до околу 20 степени е идеална температура за темни и силни вина, а доколку виното е сеуште премногу студено, се препорачува да се служи во потопли чаши.

Колку долго може да трае отвореното вино?

Одговорот зависи од видот на виното и условите за складирање. За секое вино, вкусот суптилно се менува по првиот ден, бидејќи почнува да оксидира, па затоа е важно условите за складирање да бидат соодветни. Со отворено бело вино, овошните ароми ќе бидат помалку забележливи и повеќето од овие вина можат да останат отворени 5 до 7 дена.

Колку повеќе танини (растителни полифеноли) и киселост има црвеното вино, толку подолго трае по отворањето. Затоа, светло црвено со многу малку танин нема да трае толку долго колку силно црвено. Црвените вина затворени со плута може да се чуваат отворени 3 до 5 дена, на ладно и темно место.

Розе вината може да се чуваат во фрижидер од 5 до 7 дена, додека шампањското или пенливите вина брзо ги губат меурчињата по отворањето. Рокот на траење на овие вина зависи и од начинот на производство, но тие генерално траат од еден до три дена, доколку се чуваат во фрижидер. Што се однесува до десертното вино, колку е послатко, толку подолго ќе трае по отворањето. Може да се чува отворена до 28 дена на ладно и темно место.

Дали виното е расипано и дали е сеуште безбедно за пиење?

Постојат неколку знаци дека шише вино седи предолго. Првото нешто што може да се забележи е промената на бојата. На пример, црвеното вино кое некогаш имало црвени нијанси ќе стане кафеаво, додека белото вино ќе добие светло портокалова нијанса. Мирисот исто така може да каже многу: повеќето вина ќе имаат арома на оцет, влажен или силен мирис на јаткасто овошје.

Ако сè уште не може да се процени дали виното е расипано по изгледот и мирисот, тогаш можеме да го вкусиме. Доволна е мала голтка за да знаете дали вкусот е значително променет и веќе нема пријатна арома како на почетокот, тогаш веројатно е расипана.

Сепак, конзумирањето на мали количини вино чие „време поминало“ не претставува ризик по здравјето, но искуството сигурно повеќе нема да биде пријатно. Ретки се случаите на труење, но шансите се многу мали.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена