Поврзи се со нас

Технологија

Биткоинот ја премина „психолошката“ граница од 10 илјади долари

Битокинот неделава го достигна своето највисоко ниво во оваа 2020 година, во средата достигна цена од 10.489,78 долари, што е највисоко ниво од септември 2019 година, преминувајќи ја „психолошката“ граница од 10 илјади долари, која им дава дополнителна сигурност на корисниците на оваа валута. Моменталнта цена е 10.231,85 за еден Биткоин.

Од почетокот на оваа година, најпопуларната крипровалута ја зголеми својата вредност за 44 проценти. Придвижување во нагорна линија има и кај останатите дигитални валути.

Според тврдењата на неколку странски аналитичари, позитивниот раст е поради преполувањето на количината на биткоинот која останува да се рудари, што ќе се случи во мај.  Како и епидемијата на коронавирусот која покренува побарувачка за „побезбедни средства“, при што биткоинот го перцепираат и сериозни инвеститори.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!