Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Благодетите на маслинките за здравјето се бројни

Објавено

на

  Антиоксидативните материи во маслинките ја спречуваат оксидацијата на холестеролот и на тој начин го спречуваат создавањето наслаги на ѕидовите на крвните садови. Исто така, маслинките содржат такви масти, за кои е докажано дека го намалуваат високиот крвен притисок.

  Некои студии имаат покажано дека маслинките можат да штитат од остеопороза, во која коските стануваат кршливи или слаби.

  Маслинките се исто така идеална храна кога станува збор за слабеење. Имено, истражувањата покажале дека доколку заситените масти (путер, млеко, сланина и сл.) ги замениме со мононезаситени масти кои се наоѓаат во маслинките, поттикнуваме слабеење.

  Дополнително, докажано е дека маслиновото масло ги разградува мастите во масните клетки, што го поттикнува топењето на мастите во стомакот и ја намалува чувствителноста на инсулин.

  Конзумирањето маслинки во целина или користењето маслиново масло за одредени оброци може да помогне да се заштитите од разни здравствени проблеми.

  Маслинките се богати и со витамин Е, кој може да го подобри здравјето на кожата и да му помогне на вашиот имунолошки систем.

  Здравствени придобивки

  Здравје на срцето

  Бројни студии покажаа дека консумирањето маслиново масло, особено екстра девствените сорти, може да го намали ризикот од срцеви заболувања и смртност кај луѓето кои се изложени на висок ризик од оваа состојба.

  Намалување на ризикот од рак

  Маслинките го содржат соединението олеокантал, за кое студиите имаат покажано дека може да ги убие клетките на ракот. А консумирањето маслиново масло може да го намали ризикот од рак, вклучувајќи го и ракот на дојката.

  Помал ризик и третман на когнитивни болести

  Олеоканталот во маслинките и маслиновото масло е поврзан со намален ризик од Алцхајмерова болест и други болести поврзани со мозокот. Ова соединение ја зголемува и активноста на лекот донепезил, кој се користи за лекување на деменција.

  Превенција на дијабетес

  Истражувањата покажуваат врска помеѓу консумирањето маслиново масло и спречувањето на дијабетес тип 2 со помагање на телото да ја регулира гликозата (шеќерот). Нерегулираната гликоза може да доведе до развој на дијабетес тип 2.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Македонијапред 7 часа

  Пријавата за напад е лажна, извести МВР

  Македонијапред 8 часа

  Одлука на Влада: Парична награда за матичните лекари со 70% вакцинирани пациенти

  Македонијапред 9 часа

  МВР постапува по пријава за напад во МНТ во Скопје

  Гостиварпред 12 часа

  Салија, Фејзули, Ливарека-говорници на настан во Гостивар посветен на лицата со попречености

  Македонијапред 12 часа

  Ковид статистика: 460 нови случаи во земјава, седум починати и 543 оздравени пациенти

  Македонијапред 13 часа

  Грозоморен чин: Родители ја продавале малолетната ќерка, таткото и ја силувал

  Гостиварпред 14 часа

  Куче нападнало жена кај болницата во Гостивар

  Вестипред 15 часа

  Србија ги ограничи цените на основните прехранбени производи

  Македонијапред 15 часа

  Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

  Гостиварпред 16 часа

  Гостиварец пријавил дека две лица му го нападнале малолетниот син

  Македонијапред 16 часа

  Засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој, состојбата со коронавирусот стабилна

  Гостиварпред 17 часа

  Сообраќајот на патот Дебар-Маврово во прекин, паднало дрво

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Гостиварпред 6 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 1 недела

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 2 недели

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  На хирургија во Гостивар успешно извршена сложена операција на тироидна жлезда

  Спортпред 2 недели

  Македонските „кантерџии“ со Павле од Гостивар во финалето на Светското првенство во е-спорт

  Гостиварпред 1 недела

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!