Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Брзото јадење носи несакани последици

Објавено

на

Можеби сте слушнале, или уште подобро можеби применувате некоја од овие препораки. Има повеќе причини поради кои јадењето на брзина влијае лошо на варењето на храната. Дознајте повеќе, зошто не треба да го правите тоа.

Испрекинато или пребрзо консумирање на храна може да резултира со земање на многу поголема количина на храна, отколку навистина што ви е потребно.  Ако не издвоите време за оброк, убаво да седнете за да јадете и да се фокусирате на оброкот, тоа може да се одрази на системот кој го контролира апетитот.

По дваесет минути џвакање на храната, тенкото црево почнува да лачи хормони кои му сигнализираат на мозокот дека желудникот е полн. Што значи, за да почувствуваме дека сме сити, потребно е да јадеме бавно.

Како јадењето на брзина влијае на варењето на храната?

Земањето на храната во брзање може да го снижи нивото на желудочна  киселина во желудникот. Тоа го успорува процесот на варење и може да биде причина за храната да стигне до цревата делимично сварена. Поради тоа можете да почувствувате болки и надуеност во стомакот. За да го избегнете тоа, потребно е да издвоите доволно време за секој залак и добро да проџвакате.

Зошто јадењето на брзина е лошо за оние кои се обидуваат да ослабат?

Кога јадете попушта и вашата самоконтрола. Висококалоричните намирници се богати со прости јаглени хидрати. Тие пак, предизвикуваат осцилации на нивоата на глукоза во крвта, како и нејзин нагли пад, а поради тоа можете многу брзо да почувствувате умор и глад.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена