Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Чај и сок од дуња, овошје со повеќе витамин Ц од лимонот

Објавено

на

  Дуњата содржи изобилство на витамини, а во народната медицина се користи со децении. Примарно се користи за ублажување на кашлицата и за смирување на стомачни тегоби.

  Благодарение на танинот и слузот, дуњата благотворно делува на работата на цревата и спречува разни заразни болести. Пектинот влијае на кардиоваскуларниот систем, помага во намалувањето на крвниот притисок и обезбедува заштита од радиоактивно зрачење. Самиот плод е здрав, но исто така здрави се и семките и листовите.

  Дуњата може да се јаде свежа, но неа не може секој да ја јаде затоа што е груба, па многу од неа прават сокови, компоти и сирупи кои се подеднакво ефикасни за отстранување на разни  здравствени проблеми.

  Плодот на дуњата е богат со многу витамини и минерали. Содржи витамин Ц во големи количини, дури и повеќе отколку што може да се најде во лимонот, потоа витамините Б1, Б2, ниацин, каротин, калциум, магнезиум, калиум, бакар, натриум, цинк, железо, манган, хлор и сулфур. Покрај тоа, содржи протеини, диетални влакна и јаглехидрати.

  Чај од дуња

  Најефективен дел од дуњата се семките од кои се прави чајот, бидејќи кога стојат во вода, семките ослободуваат слуз што ги решава проблемите со кашлицата и го чисти респираторниот систем. Освен тоа, содржат големи количини на амигдалин, односно витамин Б17, а богати се и со масти, танини, пектин, шеќери, емулсин и протиди.

  За подготовка на чај од дуња потребно е семките од дуњата да се прелијат со врела вода, да се остават да отстојат неколку минути и потоа да се испие чајот.

  Сок од дуња

  Сокот од дуња помага при кашлица, астма и дијареа, додека за анемични лица се препорачува печена или варена дуња, но и за лекување на воспаление на слузницата на желудникот и цревата. Може да помогне и при обилна менструација.

  За да го подготвите сокот од ова овошје, прво измијте и ситно изрендајте килограм дуњи, а потоа процедете ги низ газа. Сокот испијте го веднаш бидејќи брзо оксидира, а најдобро е да се пие пред јадење.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Македонијапред 4 часа

  Пријавата за напад е лажна, извести МВР

  Македонијапред 5 часа

  Одлука на Влада: Парична награда за матичните лекари со 70% вакцинирани пациенти

  Македонијапред 6 часа

  МВР постапува по пријава за напад во МНТ во Скопје

  Гостиварпред 8 часа

  Салија, Фејзули, Ливарека-говорници на настан во Гостивар посветен на лицата со попречености

  Македонијапред 9 часа

  Ковид статистика: 460 нови случаи во земјава, седум починати и 543 оздравени пациенти

  Македонијапред 10 часа

  Грозоморен чин: Родители ја продавале малолетната ќерка, таткото и ја силувал

  Гостиварпред 11 часа

  Куче нападнало жена кај болницата во Гостивар

  Вестипред 11 часа

  Србија ги ограничи цените на основните прехранбени производи

  Македонијапред 12 часа

  Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

  Гостиварпред 13 часа

  Гостиварец пријавил дека две лица му го нападнале малолетниот син

  Македонијапред 13 часа

  Засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој, состојбата со коронавирусот стабилна

  Гостиварпред 13 часа

  Сообраќајот на патот Дебар-Маврово во прекин, паднало дрво

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Гостиварпред 6 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Вестипред 1 недела

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Спортпред 2 недели

  Македонските „кантерџии“ со Павле од Гостивар во финалето на Светското првенство во е-спорт

  Гостиварпред 2 недели

  На хирургија во Гостивар успешно извршена сложена операција на тироидна жлезда

  Гостиварпред 1 недела

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!