Поврзи се со нас

Гостивар

Четири пожари на отворено во Гостивар изминатото деноноќие, во земјава 29

Објавено

на

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека вчера во Македонија имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева, трње, трска, лозје, грмушки, нискостеблеста и мешана шума, борова шума и неколку депонии, а во Општина Василево изгорела и една колиба, според податоците од Секторот за операции и координација во ЦУК.

До утрово, според извештаите што се стигнати во ЦУК, активни пожари од последното деноноќие има уште два. Тие се во Општина Македонски Брод, кај с.Белица (каде што гори ниска вегетација и нискостеблеста шума) и во Општина Чашка кај с.Горно Јаболчиште (каде што гори стара сеча и стари букови дрвја).

Од вчерашните 29 пожари се изгаснати 27 и тие биле на цела територија на државата, конкретно во општините:
– Општина Студеничани, кај с.Студеничани (каде што горела ниска вегетација);
– Општина Сарај, с.Глумово (ниска вегетација и стрниште);
– Општина Аеродром, с.Долно Лисиче (ниска вегетација);
– Општина Зелениково, 1с.Орешани (ниска вегетација);
– Општина Карпош, покрај ул. „Ацо Шопов“ (ниска вегетација);
– Општина Бутел, кај месноста „Клучка Оризари“ (стрниште и ѓубриште);
– Општина Арачиново, с.Арачиново (ниска вегетација);
– Општина Долнени, с.Ропотово (ниска вегетација);
– Општина Прилеп, четири пожари, кај с.Мажуриште (ниска вегетација), Градски Базан во Прилеп (ниска вегетација), катеј оранжерии во Прилеп (ниска вегетација) и кај маркетот „Стибера“ (ниска вегетација);
– Општина Василево, помеѓу с.Градашорци и с. Едрениково (ниска вегетација, лозови насади и објект колиба);
– Општина Ново Село, с.Зубово (ниска вегетација);
– Општина Босилово, с.Гечарлија (ниска вегетација);
– Општина Валандово, с.Пирава (ниска вегетација);
– Општина Македонски Брод, с.Могилец (ниска вегетација);
– Општина Охрид, с.Подмоље (ниска вегетација);
– Општина Велес, с.Згрополци (ниска вегетација);
– Општина Куманово, с.Проевце (ниска вегетација);
– Општина Старо Нагоричане, с.Сув Ора (ниска вегетација и нискостеблеста шума);
– Општина Гостивар, четири пожари, кај ресторант Монт Блан (ниска вегетација), кај патарина Гостивар –Тетово (ниска вегетација), населба „Грудајца“ (ниска вегетација) и кај градскиот стадион (ниска вегетација);
– Општина Пехчево, кај месност „Равна Река“ (ниска вегетација и насади со сливи) и во
– Општина Пробиштип, с.Гарјанци (каде што горела ниска вегетација и стрниште).

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена