fbpx
Поврзи се со нас

Бизнис

“Citroen-Peugeot” го купи “Opel”

Објавено

на

  Француската групација „Пежо-Ситроен“ (ПСА) денеска соопшти постигнала договор со американската компанија „Џенерал Моторс“ (ГМ) за преземање на нејзината европска филијала, јави дописникот на МИА од Париз.

  Во соопштението се посочува дека со договорот француската групација од ГМ ги презема „Опел“ и неговата сестринска марка „Воксал“ за сума од 1,3 милијарди евра. Со договорот ПСА го презема и погонот за дизајн на ГМ во Европа.

  Од вкупната сума ПСА ќе исплати 670 милиони евра во готово, а остатокот од 650 милиони евраќе биде надоместен со емисија на акции. ПСА соопшти дека очекува целата трансакција да биде завршена до крајот на 2017 година.

  – Купопродажбата ги вклучува сите автомобилски активности на „Опел/Воксал“, кои ги вклучуваат истоимените марки, шест фабрики за монторање, пет погони за производство на делови, инженеринг центарот во Риселсхајм во Германија и околу 40.000 вработени, се наведува во соопштението на ПСА.

  Со договорот се предвидува од европската филијала ГМ да го задржи само центарот во италијанскиот град Торино.

  – Покрај ова, „Опел/Воксал“ ќе ги корсти патентите и лиценците за интелектуална сопственост на ГМ, се до постепено прилагодување на нивните возила на платформите на ПСА во наредните години, додава францускиот производител на автомобили.

  ПСА се надева дека до 2020 година „Опел“ ќе почне да работи профитабилно, имајќи предвид дека од 1999 година германската компанија оставрува загуби.

  Со оваа аквизиција, ПСА станува неприкосновен втор по големина производител на автомобили во Европа. На своите 3,15 милиони нови возила регистрирани во 2016 година, ПСА сега ќе може да ги придодаде и 1,2-те милиони продадени возила на „Опел/Воксал“, со што ќе поседува 16,3 проценти од уделот на автомобилскиот пазар во ЕУ.

  ПСА сепак останува далеку зад „Фолксваген“ кој учествува со 24 отсто на европскиот автопазар.

  Заедно со купувањето на „Опел“ и „Воксал“, ПСА во партнерство со француската банка „БНП Париба“ ја купува и финансиската филијала на „ГM Европа“ за 900 милиони евра.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 4 часа

  Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

  Гостиварпред 5 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 10 часа

  Владиците г.Пимен и г.Јосиф отслужија молебен на гробот на Св. Кирил

  Вестипред 12 часа

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 13 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 14 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 15 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 17 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 17 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 1 ден

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 1 ден

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 1 ден

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 1 ден

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 6 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена