Поврзи се со нас

Вести

Carovska: Mbetemi në mësim me prezencë fizike, gjendja në shkollat është stabile

Објавено

на

“Situata e korona virusit në shkolla është stabile dhe për sa kohë është kështu ne mbetemi në skenarin e parë – mësimdhënie me prezencë fizike. Nëse ka ndonjë ndryshim apo përkeqësim, atëherë në koordinim me Komisionin për sëmundje ngjitëse dhe Ministrinë e Shëndetësisë do të zbatojmë skenarë të tjerë. Por tani për tani gjithçka tregon se gjendja është stabile dhe se nxënësit janë të sigurt në shkolla”, tha ministrja e arsimit dhe shkencës Mila Carovska.

Njoftoi se mbi 75 për qind e mësimdhënësve janë të vaksinuar, që është dyfishi i mesatares kombëtare, nën 1 për qind është numri i rasteve pozitive dhe aktive në shkolla. Nga fillimi i vitit shkollor e deri më sot, tha ajo, në arsimin fillor dhe të mesëm nuk ka më shumë se 0.3 për qind të nxënësve pozitivë dhe aktivë, ndërsa në baza ditore nuk i kalon 0.03, pra përqindja sillet nga 0.01 deri në 0.03.

– Gjithashtu, vlerësimi i bërë nga Ministria e Shëndetësisë tregoi kontroll të epidemisë në shkolla, gjë që tregon se masat janë respektuar dhe protokollet janë mirë të hartuara dhe të zbatuara mirë. Natyrisht, si vitin e kaluar, edhe këtë vit po e monitorojmë situatën në baza ditore. Prandaj, për sa kohë që situata me KOVID-in të jetë stabile në shkolla, ne do të propozojmë modelin me prezencë fizike. Nëse Komisioni për Sëmundje Infektive dhe Ministria e Shëndetësisë paralajmërojnë se ka kërcënime të tjera për shëndetin e nxënësve lidhur me KOVID, atëherë sigurisht që do të marrim masa të tjera dhe do të diskutojmë për skenarë të tjerë, deklaroi Carovska.

Lidhur me kërkesën e Sindikatës Progresive për Arsimin pranë MKSH-së drejtuar Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës që mësuesit në këshillat e mësuesve të mund të vendosin për modelin e mësimdhënies – prezencë fizike ose online nga data 1 dhjetor deri më 31 mars, për shkak të gripit sezonal, gjendja me KOVID-19, dhe për shkak të krizës energjetike, Carovska u përgjigj se për shkak të stabilitetit të gjendjes së KOVID-it,  në interesin më të mirë të nxënësve është që shkollat ​​të mbeten të hapura.

-Shkollat ​​duhet të funksionojnë dhe të jenë të hapura edhe në krizat më të tmerrshme në botë. Në kohë lufte, në shumicën e vendeve shkollat ​​mbeten të hapura sepse janë vende ku nxënësit marrin njohuri, shoqërohen dhe shkollat ​​kujdesen për mbrojtjen e shëndetit mendor të nxënësve, shtoi Carovska.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 2 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 4 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 6 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 6 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 8 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 10 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 11 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 12 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 12 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 12 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 13 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 13 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Македонија

Царовска: Остануваме на настава со физичко присуство, состојбата во училиштата е стабилна

Објавено

на

„Состојбата со коронавирусот во училиштата е стабилна и сѐ додека е така остануваме на првото сценарио –  настава со физичко присуство. Доколку има каква е да е промена или загрозување, тогаш во координација со Комисијата за заразни болести и со Министерството за здравство ќе имплементираме други сценарија. Но засега сѐ укажува дека состојбата е стабилна и дека учениците се безбедни во училиштата“,  изјави министерката за образование и наука Мила Царовска.

Соопшти дека над 75 отсто од наставниците се вакцинирани, што е двојно повеќе од националниот просек, под 1 процент е бројот на позитивни и активни случаи во училиштата. Од почетокот на учебната година до денеска, рече таа, нема надминување на 0,3 проценти позитивни и активни ученици во основно и средно образование, а на дневно ниво нема надминување на 0,03 односно процентот се движи од 0,01 до 0,03.

– Исто така, и проценката што ја правеше Министерството за здравство покажа контрола на епидемијата во училиштата, што, пак,  покажува дека мерките се почитуваат и протоколите се добро дизајнирани и добро се спроведуваат. Секако, како и минатата година, и оваа година ја следиме состојбата на дневно ниво. Токму затоа, сѐ додека состојбата со КОВИД е стабилна во училиштата, ќе го предлагаме моделот со физичко присуство. Ако Комисијата за заразни болести и МЗ алармираат дека има други закани по здравјето на учениците поврзани со КОВИД, тогаш, секако, ќе преземеме други мерки и ќе дискутираме за други сценарија, изјави Царовска.

Во однос на барањето од Прогресивниот синдикат за образование при ССМ до МОН да им се дозволи на наставниците на наставнички совети сами да може да одлучуваат за моделот на настава – физичко присуство или онлајн од 1 декември до 31 март, поради сезоната на грип, состојбата со КОВИД-19, а и поради енергетската криза, Царовска одговори дека поради стабилната КОВИД-состојба во најдобар интерес на учениците е училиштата да останат отворени.

-Училиштата треба да функционираат и се отворени и во најстрашните кризи во светот. Во моменти на војна, во најголем дел од државите, училиштата остануваат отворени затоа што тие се места каде што учениците стекнуваат знаење, се социјализираат и училиштата се грижат и за заштита на менталното здравје на учениците, додаде Царовска.

Популарно изминативе 100 дена