fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Централен кислород инсталиран и во модуларната болница во Гостивар

Објавено

на

  Модуларната болница во Гостивар од денес е приклучена на централен довод на кислород, информираа од управата на општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар. Претходниот период и инфективното одделение се приклучи на централниот систем, со што се олесни пристапот до кислород, важен во третманот на потешките пациенти со ковид.
  „Од денес и модуларниот објект, исто како и сите болнички одделенија со кислород за сите хоспитализирани пациенти ќе се снабдуваат централно. Проектот е реализиран со сопствените буџетски приходи на болницата. Отсега и модуларниот објект како и сите болнички одделенија ќе имаат полесно снабдување со О2 за хоспитализирани пациенти.“, информираа од болницата со најава дека на почетокот на следниот месец ќе информираат за важни капитални проекти кои ќе бидат рализирани до крајот на 2021 година.
  Модуларниот ковид центар со капацитет од триесетина кревети се постави на местото на некогашна дијализа, како дополнителен капацитет за хоспитализација на ковид болни.
  Моментално, со оглед на стишената состојба со коронавирусот на подрачјето на Гостивар, пациенти со ковид 19 се лекуваат само на инфективното одделение.

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!