Поврзи се со нас

Гостивар

„Да ги чуваме нашите шуми” , активности во Гостивар на Отсекот за превенција и шумската полиција

Објавено

на

Во рамките на кампањата на МВР “Безбедно лето 2023” денеска (8 јули) во Гостивар се реализираа повеќе активности под мотото “Да ги чуваме нашите шуми”. Носители на активностите беа полициски службеници на Отсекот за превенција на СВР Тетово во координација и содејство со гостиварската Шумска полиција.

На неколку пунктови на граѓани-возачи им се делеа наменски изработени флаери од МВР, Шумска полиција и “Национални шуми”, на македонски и албански јазик, со информации за улогата и значењето на шумите како наше заедничко богатство, но и за законските импликации доколку тие бесправно се сечат, палат или уништуваат. Граѓаните, исто така, непосредно беа запознати од полициските службеници – како да постапат и каде да ги пријавуваат криминалните активности во шумите или настанувањето на шумски пожари, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Вакви активности идната недела ќе бидат спроведени и на тетовското подрачје, со цел граѓаните превентивно да се информираат, и да се подигне нивната свест и одговорност за шумите и нивното природно и општествено значење во регионот и пошироко во државата.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена