Поврзи се со нас

Гостивар

Да ги сочуваме старите занаети во Гостивар!-Саем на шнајдери, кујунџии, часовничари, чевлари

Објавено

на

Со цел да се истакне знаењето на занаетчиството и да се промовира како можност за локален економски развој, денес во Гостивар се одржа Саем со свечено доделување на субвенции за старите занаети. Во малиот градски парк во центарот на Гостивар, беа поставени штандови со изработки на шнајдери, кујунџии, часовничари, чевлари, кавалџија, лимари и други занатечии, а се одржа и пригодна свеченост со доделување на плакети, благодарници и субвенции.

Настанот го организираше Регионалната занаетчиска комора Гостивар и Фондација за развој на мали и средни претпријатија, со поддршка на Локалниот социо-економски совет и гостиварската локална самоуправа.

„Настанот се одржува во име на долгогодишното взаемно почитување и соработка, а со цел да ги зачуваме старите занаети во Гостивар како културно-историско наследство и да ги промовираме малите и средни претпријатија кои работат на локално ниво. На овој начин, го потврдуваме значењето и потребата од постоење на старите занаети како непресушен извор на традицијата, го промовираме и афирмираме секторот на мали и средни претпријатија во Гостивар како релевантен двигател на локалниот економски развој. Иницираме постоење на старите занаети и локалните претпријатија кои во иднина ќе овозможат континуиран развој на претприемништво, конкурентност и самовработување.“, беше речено на свеченото отворање.

Пред присутните се обрати Љуљзим Османи, претседател на регионалната занаетчиска комора Гостивар, кој упати благодарност до учесниците и до поддржувачите на иницијативата.

Агрон Фазлији, претседател на занаетчиската комора на Македонија во своето обраќање, мешу другото нагласи:

„Се надевам дека ваквите иницијативи и настани ќе станат традиција и дека Гостивар како град на занаетчиите, ќе стане уште попрепознатлив. Верувам дека во тоа заеднички ќе успееме“.

Задоволство од одржувањето на првиот Саем во Гостивар изрази и Јелена Спасова, извршен директор на занаетчиската комора на Македонија

„Да и честитам на занаетчиската комора за првиот Саем. И сакала да истакнам дека заедно со друигите институции во рамки на законски дозволеното, направивме регионалната комора во Гостивар да биде ликвидна, односно да може да работи исто како и другите, онака како што треба“, рече Спасова.

Настанот беше збогатен со култуно-уметничка програма.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 26 минути

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 56 минути

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 2 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена