Поврзи се со нас

Гостивар

Да се забрза донесувањето на новиот Закон за игри на среќа, бара иницијативата „Гостивар кој го сакам“

Објавено

на

Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ денес ги продолжи активностите упатувајќи барање до пратениците да се забрза донесувањето на новиот Закон за игри на среќа, кој предвидува построги правила за функционирањето на објектите од таков тип и нивна оддалеченост од образовани установи.

„Живеам во дел од градот каде што секој ден се соочувам со загрижувачки проблем за општетсвото и иднината на нашите деца. Јас сум жител на Гостивар и мајка на две деца. Можеби статусот во кој се наоѓам ме прави почувствителна кога зборувам за индината на децата од нашиот град. За жал, ова е една црна панорама на нашето општество, имајќи ги предвид позитивните традиции што ги имаме како општетсво и град. На овие објекти не им е местото во централниот дел на градот. Законот за игри на среќа е во собраниска процедура. Јавно бараме и ги охрабруваме пратениците особено оние од нашиот регион, постапката да се забрза, да се одобри и да се спроведе што е можно поскоро. Не можеме да дозволиме нашите деца пред да пристигнат во училиште да се соочуваат со мрачни глетки од излозите на казина и обложувалници.“, истакна Теута Минахи, член на иницијативата во изјава која ја даде на градскиот плоштад.

Иницијативата во понеделник започна и со собирање потписи за решавање на проблемот со кучиња скитници, на штанд поставен на плоштадот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 6 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Të shpejtohet sjellja e Ligjit të ri për lojëra të fatit, kërkon iniciativa “Gostivari që dua”

Објавено

на

Iniciativa qytetare “Gostivari që dua” sot i vazhdoi aktivitetet duke drejtuar kërkesë deri tek deputetët që të përshpejtohet sjellja e Ligjit të ri për lojëra të fatit, që parashikon rregulla më të rrepta për funksionimin e objekteve të këtij lloji dhe largimi i tyre nga institucionet arsimore.

“Jetoj në një pjesë të qytetit ku për çdo ditë përballem me një problem shqetësues për shoqërinë dhe të ardhmen e fëmijëve tanë. Jam banore e Gostivarit dhe një nënë vetë ushqyese e dy fëmijëve të vegjël. Ndoshta, statusi në të cilën ndodhem më ka bërë më të ndjeshme kur flas për të ardhmen e fëmijëve të qytetit tonë. Për fat të keq, është një panoramë sa e shëmtuar aq edhe denigruese për shoqërinë tonë, kur kemi para sysh traditat pozitive që kemi si shoqëri dhe qytet. Këto objekte, nuk kanë vend në pjesën qendrore të qytetit. Ligji për lojëra të fatit është në procedurë parlamentare.  Publikisht kërkojmë dhe i inkurajojmë deputetët dhe veçmas ata të zonës sonë, që procedura të përshpejtohet dhe sa më shpejt të miratohet dhe vihet në zbatim. Nuk mund të lejojmë që fëmijët tanë para se të mbërrijnë në dyert e shkollave të përballen me pamjet e zymta të vitrinave të Kazinove dhe Bastoreve sportive.”, theksoi Teuta Minahi, anëtare e iniciativës në deklaratë që e dha në sheshin e qytetit.

Iniciatuva të hënën filloi edhe me mbledhjen e nënshkrimeve për zgjidhjen e problemit me qentë endacak, në shtand i vendosur në sheshin e qytetit.

Популарно изминативе 100 дена