Поврзи се со нас

Македонија

30 години независност на Македонија

Објавено

на

8 Септември е датум кој Македонија го одбележува како Ден на независноста, а годинава со значањен јубилеј 30 години независност. На 8 септември 1991 година со убедливо мнозинство – 95% од граѓаните што излегоа на референдумот, позитивно одговорија на референдумско прашање: „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“? На референдумот му претходеше Декларација за независност што првиот повеќепартиски македонски Парламент ја усвои на 25 јануари 1991 година. Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија.

Државноста на Македонија прва ја призна Република Бугарија, по што следуваа признавања и од Турција, Словенија, Хрватска, Русија, Босна и Херцеговина… Државата се осамостои монетарно со воведување на денарот на 26 април 1992, а потоа доби и своја Армија која роденденот го слави на 18 август.

Централната прослава на празникот ќе биде на отворено пред Собранието со почеток во 17:30 часот, а ќе започне со изведба на делото „Симфонија за филхармонија“ од композиторот Живоин Глишиќ по што следи дефилето.

Според протоколот, официјалниот дел ќе почне во 18:30 часот со интонирање на државната химна од страна на Воениот оркестар, по што ќе следуваат говорите на државниот врв. Обраќање ќе имаат претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Зоран Заев.

Од 19:30 часот започнува музичкиот дел со изведба на песна специјално аранжирана за оваа прилика и музички дел со познати солисти кои заедно со Националната филхармонија ќе изведат неколку антологиски забавни нумери.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 10 часа

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 11 часа

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 15 часа

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 17 часа

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Гостиварпред 18 часа

Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше со света литургија во „Пресвета Богородица“ во Гостивар

Спортпред 20 часа

Столе Димитриевски МВП на дуелот со Барселона

Гостиварпред 20 часа

Лекарска помош за децата во Гостивар барајте во модуларната болница, педијатрија се реновира

Македонијапред 21 час

Училишниот прибор поскап за 50%, за прваче во просек потребни до 100 евра

Рецептипред 22 часа

Јапонски колач со само 3 состојки, најмекиот десерт што го полуде светот

Локални избори 2022пред 1 ден

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 1 ден

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 1 ден

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 1 ден

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 7 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 6 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 1 недела

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

30 vjet pavarësi e Maqedonisë

Објавено

на

8 Shtatori është datë që Maqedonia e shënon si Ditë e pavarësisë, kurse këtë vitë me një Jubile të veçant 30 vjet pavarësi. Më 8 Shtator 1991 me shumicë të bindshme – 95% nga qytetarët që dolën në referendum, pozitivisht u përgjigjën në pyetjen e referendumit: “A jemi për Maqedoni të pavarur me të drejtë të hyjë në sojuz të ardhshëm të shteteve sovrane të Jugosllavisë?” Në referendum i paraprinte Deklaratë për pavarësi që parlamenti i parë më shumëpartiak maqedonas e miratoi më 25 Janar 1991. Formalisht vullneti i popullit për shtet të pavarur ishte i vërtetuar me Deklaratën për pranimin e rezultateve të referendumit më 18 Shtator 1991 në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë.

Shtetësinë e Maqedonisë e para e pranoi Republika e Bullgarisë, pas çka pason pranim edhe nga Turqia, Sllovenia, Kroacia, Rusia, Bosnja dhe Hercegovina… Shteti u pavarësua në mënyrë monetare me futjen e denarit më 26 Prill 1992, e më pas fitoi edhe Armatën e saj që ditëlindjen e feston më 18 Gusht.

Festimi qëndror i festës do të jetë në hapësirë të hapur para Kuvendit me fillim në ora 17.30, kurse do të fillojë me shfaqjen e veprës “Simfoni për filarmoninë” nga kompozitori Zhivoin Glishiç pas çka pason defileja.

Sipas protokollit, pjesa zyrtare do të fillojë në ora 18:30 me intonimin e himnit shtetëror nga ana e Orkestrës Ushtarake, pas çka do të pasojnë fjalimet e udhëheqësisë shtetërore. Drejtim do të kenë kryetari i shtetit Stevo Pendarovski, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi dhe kryeministrit Zoran Zaev.

Nga ora 19.30 fillon pjesa muzikore me interpretim të këngës në mënyrë speciale të aranzhuar për këtë rast dhe pjesë muzikore me solistë të njohur që bashkë me Filarmoninë nacionale do të interpretojnë disa numra antologjike zbavitëse.

Популарно изминативе 100 дена