Поврзи се со нас

Македонија

30 години независност на Македонија

Објавено

на

8 Септември е датум кој Македонија го одбележува како Ден на независноста, а годинава со значањен јубилеј 30 години независност. На 8 септември 1991 година со убедливо мнозинство – 95% од граѓаните што излегоа на референдумот, позитивно одговорија на референдумско прашање: „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“? На референдумот му претходеше Декларација за независност што првиот повеќепартиски македонски Парламент ја усвои на 25 јануари 1991 година. Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија.

Државноста на Македонија прва ја призна Република Бугарија, по што следуваа признавања и од Турција, Словенија, Хрватска, Русија, Босна и Херцеговина… Државата се осамостои монетарно со воведување на денарот на 26 април 1992, а потоа доби и своја Армија која роденденот го слави на 18 август.

Централната прослава на празникот ќе биде на отворено пред Собранието со почеток во 17:30 часот, а ќе започне со изведба на делото „Симфонија за филхармонија“ од композиторот Живоин Глишиќ по што следи дефилето.

Според протоколот, официјалниот дел ќе почне во 18:30 часот со интонирање на државната химна од страна на Воениот оркестар, по што ќе следуваат говорите на државниот врв. Обраќање ќе имаат претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Зоран Заев.

Од 19:30 часот започнува музичкиот дел со изведба на песна специјално аранжирана за оваа прилика и музички дел со познати солисти кои заедно со Националната филхармонија ќе изведат неколку антологиски забавни нумери.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

30 vjet pavarësi e Maqedonisë

Објавено

на

8 Shtatori është datë që Maqedonia e shënon si Ditë e pavarësisë, kurse këtë vitë me një Jubile të veçant 30 vjet pavarësi. Më 8 Shtator 1991 me shumicë të bindshme – 95% nga qytetarët që dolën në referendum, pozitivisht u përgjigjën në pyetjen e referendumit: “A jemi për Maqedoni të pavarur me të drejtë të hyjë në sojuz të ardhshëm të shteteve sovrane të Jugosllavisë?” Në referendum i paraprinte Deklaratë për pavarësi që parlamenti i parë më shumëpartiak maqedonas e miratoi më 25 Janar 1991. Formalisht vullneti i popullit për shtet të pavarur ishte i vërtetuar me Deklaratën për pranimin e rezultateve të referendumit më 18 Shtator 1991 në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë.

Shtetësinë e Maqedonisë e para e pranoi Republika e Bullgarisë, pas çka pason pranim edhe nga Turqia, Sllovenia, Kroacia, Rusia, Bosnja dhe Hercegovina… Shteti u pavarësua në mënyrë monetare me futjen e denarit më 26 Prill 1992, e më pas fitoi edhe Armatën e saj që ditëlindjen e feston më 18 Gusht.

Festimi qëndror i festës do të jetë në hapësirë të hapur para Kuvendit me fillim në ora 17.30, kurse do të fillojë me shfaqjen e veprës “Simfoni për filarmoninë” nga kompozitori Zhivoin Glishiç pas çka pason defileja.

Sipas protokollit, pjesa zyrtare do të fillojë në ora 18:30 me intonimin e himnit shtetëror nga ana e Orkestrës Ushtarake, pas çka do të pasojnë fjalimet e udhëheqësisë shtetërore. Drejtim do të kenë kryetari i shtetit Stevo Pendarovski, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi dhe kryeministrit Zoran Zaev.

Nga ora 19.30 fillon pjesa muzikore me interpretim të këngës në mënyrë speciale të aranzhuar për këtë rast dhe pjesë muzikore me solistë të njohur që bashkë me Filarmoninë nacionale do të interpretojnë disa numra antologjike zbavitëse.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена