Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Дали најчестите „здрави навики“ се заблуда?

Објавено

на

Новите медицински истражувања покажале дека навиките кои со години се промовираат како здрави, всушност се заблуда.

Едно неодамнешно истражување во кое биле опфатени 4 илјади Американци покажало дека многу постапки за зачувување на здравјето немаат такво влијание какво им се припишува. Списокот на тие навики не е краток. Меѓу нив спаѓаат:

Храна со ниска содржина на масти

Студиите покажуваат дека тие што се придржуваат на исхрана  со малку маснотии немаат помал ризик да заболат од срцеви болести и рак од оние кои конзумираат храна со редуцирани масти. Вистината е дека природните масти што се наоѓаат во рибата и јаткастите плодови се најдобри за човечкиот организам.

Индекс на телена маса

Одредувањето на ИТМ врз основа на телесната тежина и висина не е најдобар показател дека сте во добра форма, бидејќи проценката зависи и од односот на мускулната маса и масното ткиво, како и односот на обемот на струкот и колковите.

Избегнување на глутен

Нема докази дека глутенот му штети на здравјето, освен ако не е дијагностицирана целијакија, односно глутенска ентеропатија.

Замена на кравјото млеко со бадемово

Една чаша бадемово млеко содржи околу два проценти протеини. Во тој поглед, природното кравјо, козјо или овчо млеко се многу подобар извор на протеини.

Користење на блендер

Ако го конзумирате овошјето и зеленчукот само блендирани, тоа го намалува нивното нутритивно значење.Со блендирањето се уништуваат диететски  влакна кои се клучни за здравата исхрана.

Отфрлање на жолчката од јајцето

Жолчката од јајцето не може значително да влијае на зголемувањето на холестеролот. Па затоа, ако немате проблеми со нарушени маснотии во крвта, тогаш може да јадете цело јајце, а не само белката.

Задржување на здивот

Кога некој кашла или ќе кивне, а притоа не ја става раката на носот и устата, бактериите влегуваат во воздухот со брзина од неколку десетини илјади метри во секунда. Затоа, задржување на воздухот не е метода со која ќе се заштитите од инфекција.

Претерување со витамин Ц

Витаминот Ц несомнено ги подобрува одбрамбените механизми на организмот, но ако се внесува претерано може да предизвика дијареа, вртоглавица, глвболка, па дури и аритмија. Максималната дневна доза за возрасни изнесува 2.000 мг.

Мултивитамински препарати

Земањето разни витамини и минерали на своја рака може само да штети. Ако има потреба за додатоци тоа треба да се направи по совет на доктор, после направени анализи кои покажуваат дефицит од некои минерали и витамини. Покрај тоа, докажано е дека витамините и минералите од храната се многу позначајни за одржување на здравјето од оние што се синтетизирани во некој препарат.

Да се избегнува „пукање“ на прстите

Иако владее мислење дека пукањето на прстите е лошо за зглобовите на дланката, новите истражувања покажуваат дека оваа навика всушност е добар начин да се „подмачкаат“ тие зглобови.

Детоксикација на организмот

Гастроентеролозите се согласуваат дека не постои ниеден „брзопотезен“ режим на исхрана кој може да го очисти организмот од токсините. Таа функција ја имат единствено црниот дроб и бубрезите. Тоа што е најважно е редовна правилна исхрана и избегнување на лошите навики, од кои најчести се пушењето и алкохолот, додека изгладнувањето поради наводна детоксикација на телото и драстичното редуцирање на исхраната можат само да наштетат.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 12 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 13 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 15 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 15 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена