Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Јадете рукола! Одлична е за коски и мозок, особено препорачлива за трудници

Објавено

на

Руколата е ароматично растение кое на салатите им дава препознатлив вкус, а малкумина знаат дека е многу добро и за нашето здравје.

Ова растение содржи ретинол, витамин Б, витамин Ц, витамин К, магнезиум, калциум, железо, калиум, бакар, цинк, селен, јод, натриум и друго.

Ова се само четири причини зошто треба да почнете да го јадете ова растение:

Го подобрува видот

Руколата содржи каротеноиди, природни супстанции кои можат многу да го подобрат видот кај луѓето. Каротеноидите се познати по нивната способност да ја неутрализираат макуларната дегенерација, според која може да се оштети централното видно поле.

Всушност, макуларната дегенерација во окото може да предизвика катаракта, па ако ви треба храна за здравјето на очите, треба да вклучите рукола во вашата исхрана.

Ги зајакнува коските и мозокот

Витаминот К промовира остеотрофична активност во клетките, што значи дека помага во формирањето и зајакнувањето на коските. Постепеното деградирање на нервните патишта, како во случајот со Алцхајмерова болест, може да се забави со зголемување на внесот на витамин К во исхраната. Со оглед на тоа што е добар извор на витамин К, руколата се наведува како мал, но вреден, превентивен метод за овој тип на болест.

Одлична е за трудници

Руколата е одличен избор како додаток во исхраната за трудници. Докажано е дека фолатите, кои вклучуваат фолна киселина, ја намалуваат појавата на одредени ментални дефекти кај бебињата. Руколата е богата со фолна киселина, како и повеќето зелени зеленчуци.

Руколата како сојузник за слабеење

Како и другите зелени зеленчуци, руколата е исто така еден од многу нискокалоричните зеленчуци, па така 100 грама свежи листови рукола содржат само 25 калории. Доколку барате природна храна која е сојузник за слабеење, не заборавајте да ја вклучите руколата во вашето мени.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 11 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 13 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 14 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 15 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 16 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 17 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 17 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 19 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 19 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена