Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Вода со лимон – идеален начин за започнување на денот

Објавено

на

Лимонот може да ве натера почесто да посегнувате по шише со вода. Покрај тоа, свежите лимони имаат неколку потенцијални дополнителни придобивки за вашето здравје.

Едноставните промени можат да имаат големо влијание врз вашата благосостојба. Знаеме дека треба да консумираме многу вода за да останеме хидрирани, а да не ги спомнуваме безбројните причини зошто на телото му е потребна вода за да функционира. Но, обичната вода не е секогаш „примамлива“. Еден начин да ја направите вашата вода повкусна е да исцедите малку лимон во неа или да додадете неколку парчиња лимон.

Вистина е, водата со лимон не е магичен пијалок кој ќе ги реши сите здравствени проблеми, но секако има неколку предности кои вреди да се споменат.

Тоа е одличен начин да пиете доволно течности

Најочигледната здравствена придобивка од водата со лимон е тоа што е паметен начин да се натерате да пиете вода. Околу 60 проценти од вашата телесна тежина се состои од вода, па не е изненадување што таа е вклучена во многу телесни функции, од кои некои вклучуваат регулирање на температурата на телото, заштита на органите и транспорт на хранливи материи до вашите клетки. Без доволно вода, може да дехидрирате и да имате сериозни несакани ефекти.

Мозокот главно се состои од вода, така што недостатокот на вода лошо влијае на него, што резултира со благи симптоми на дехидратација како што се замор, раздразливост и тешкотии со концентрирање. Или тешките, како што се збунетоста, неможноста да се формираат реченици, несвестица, па дури и смрт.

Добар извор на антиоксиданси

Бидејќи лимоните се богати со антиоксиданси, водата со лимон може да биде вкусен начин да се искористат некои од придобивките од исхраната богата со антиоксиданси, кои делуваат на спречување на оштетување на клетките, исто така познат како оксидативен стрес. Колку повеќе антиоксиданси, толку подобро.

Содржи корисен витамин Ц

Водата со лимон обезбедува витамин Ц, а на организмот му е потребен витамин Ц секој ден.

Витаминот Ц е важен микронутриент кој се наоѓа во лимонот, но не е единствениот. Иако не е највисоката храна со калиум што можете да ја консумирате, лимоните дефинитивно обезбедуваат малку калиум, со речиси 32 милиграми на литар сок од лимон. Калиумот е есенцијален минерал и електролит со многу придобивки. Главно е познат по својата улога во функционирањето на нервите и помагање за регулирање на крвниот притисок.

Содржи лимонска киселина

Сокот од лимон е познат и по содржината на лимонска киселина, соединение кое се наоѓа во цитрусното овошје кое е поврзано со многу здравствени придобивки. Истражувањата покажа дека консумирањето лимони богати со лимонска киселина може да помогне во подобрување на крвниот притисок. Исто така, се поврзува со помагање во спречување на камења во бубрезите.

Може да му помогне на телото да апсорбира повеќе железо

Кога не внесувате доволно железо преку исхраната, може да бидете изложени на ризик од недостаток на железо или анемија. Погодува милиони луѓе ширум светот, а поверојатно е да ги погоди жените и децата отколку мажите. Некои луѓе природно имаат потешкотии да го апсорбираат, па затоа добра опција е комбинирање на храна богата со железо со извори на витамин Ц, како што е водата со лимон.

Може да го забави стареењето, внатре и надвор

Придобивките од витаминот Ц за вашата кожа се добро познати. Во негата на кожата, се смета дека витаминот Ц го стимулира колагенот, брани од оштетување на слободните радикали и промовира антистареење. Пиењето вода со лимон може да има слични ефекти.

Покрај тоа што делува како антиоксиданс во телото, витаминот Ц во сокот од лимон може да помогне во создавањето на колаген. Производството на колаген природно опаѓа како што старееме, што е уште поголема причина да му помогнете на природното производство на колаген на вашето тело со тоа што ќе му дадете многу витамин Ц на вашето тело.

 

 

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 6 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 7 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 9 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 11 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 12 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 13 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 13 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 15 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 16 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена