Поврзи се со нас

Гостивар

Дечињата од гостиварските градинки на гости кај градоначалникот, си ги кажаа своите барања со песна и транспаренти

Објавено

на

Весела атмосфера со детски џагор, насмевки и песни утрово владееше во дворот на Општина Гостивар. Дечињата од гостиварските градинки со своите учителки ја посетија општината и беа гости на градоначалникот Арбен Таравари. Најмалите преку транспаренти и песнички ги пренесоа пораките за своите права: на образование, игра, мислење, развивање на таленти, чиста животна околина, здравствена грижа…

Активноста се организираше во склоп на Светската недела на детето.

„Посебна чест ни е што имаме специјални гости во нашата општина, децата од градинките. Тие имаат различни пораки, сите многу убави. На пример, бараат почист град, подобри услови во училиштата и градинките, здравствена заштита…Тоа се практично и барања на сите наши граѓани. Ние се обидовме до сега како општинско раководство да им овозможиме многу подобри услови и да направиме што повеќе детски катчиња и се надевам дека делумно ги исполнивме нивните барања. Но, доброто никогаш нема крај,  можеме да направиме уште и во наредните години ќе работиме на тоа“, кажа градоначалникот.

Традиционално, првата недела од октомври се одбележува како Светска недела на детето, а ЈУДГ ,,Детска Радост“ Гостивар редовно се вклучува со активности. Годинава  програмата содржи и ликовни активности со учество на родителите, ден за традиционални игри, музички хепенинг, како и посета на детска градинка во соседниот град Тетово.

Детската недела оваа година се одбележува под мотото ,,Јас и светот околку мене“.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 13 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена