Поврзи се со нас

Занимливости

DeepSpot – Најдлабокиот базен на светот

Објавено

на

  Во декември 2020 година, беше отворен најдлабокиот базен во светот. Сместен е во полскиот град Машцонов, на околу 45 минути возење од Варшава. Ја освои титулата затоа што има длабочина од дури 45 метри.

  DeepSpot има волумен од 8000 кубни метри. Наменет е за обука на нуркачи, па затоа е исполнет со интересни работи – од подводна пештера до мал потонат брод.

  Оние кои не се осмелуваат да се нурнат на оваа длабочина, можат да прошетаат низ подводниот тунел и да уживаат во неверојатните сцени опкружени со нуркачи.

  Комплексот DeepSpot нуди разновидни програми за спортисти и рекреативци и вклучува хотел со соби кои имаат подводен поглед на длабочина од пет метри. Целиот проект се градеше околу две години, а за него беа потрошени околу 8.8 милиони евра.

  DeepSpot ја презеде титулата најдлабок базен од италијанскиот базен Y-40 The Deep Joy,  кој е длабок 42,15 метри и е отворен како дел од хотелот Терме Милепини во Монтегрото Терме кај Падова во јуни 2014 година.

  Прашање е колку долго тој ќе ја задржи таа титула со оглед на тоа што на полуостровот Вирал во Мерсисајд, Велика Британија се планира да се гради истражувачки базен длабок 50 метри.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!