Поврзи се со нас

Гостивар

Ден во гимназија Гостивар посветен на храната, хуманоста, дружењето…

Објавено

на

Средношколците од гимназијата во Гостивар дел од овој ден го исполнија со подготовка, декорирање и послужување на храна, меѓусебно дружење и негување на хумани вредности. Во салата на училиштето се одржа посебен настан при што на штандови беа изложени разни видови на храна, традиционални специјалитети, овошје и зеленчук, десерти, природно подготвени сокови и слично. Активностите се организираа по повод 16-ти октомври, Светскиот ден на храната.

„Професорите и учениците се потрудија ова да биде навистина еден многу добар настан. Сите паралелки, без оглед на наставниот јазик се овде и заедно учествуваат, што е убава прилика да се дружат и меѓусебно да се запознаат. Подготовките течеа околу една недела и од сето тоа излезе убав настан, учениците имаат можност да научат нешто за традиционалните специјалитети, како и за здравата храна“, рече директорот на училиштето, Мирсад Исеини.

Освен средношколците и професорите, на настанот присуствуваа и претставници од општинскиот Сектор за образование.

„Ваквите настани секако се за поздравување, и освен што имаат за цел да ги вклучат учениците во подготовка на храната, имаат и хуманитарен карактер, па така собраните средства од донации ќе бидат наменети во хуманитарни цели, кадешто е потребно.“, рече раководителката на Секторот, Аслијан Снопче.

Светскиот ден на храната го предводи Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации и акцентот се става на ублажување на неухранетоста и крај на гладта со која се соочуваат над 820 милиони луѓе ширум светот секојдневно.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 4 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 5 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 6 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 8 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 10 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 10 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена