Поврзи се со нас

Македонија

Денес и утре исплата на права од социјална заштита

Објавено

на

Министерството за труд и социјала соопшти дека во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец август 2021 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од денеска, 6 септември 2021 година.

Корисниците кои не користат картички, ќе можат да си ги подигнат средствата во две групи, по азбучен ред и тоа:

06.09.2021– А, Б, В, Г, Д, Ѓ, Е, Ж, З, Ѕ; И, Ј, К, Л, Љ

07.09.2021– М, Н, Њ, О, П, Р С, Т, Ќ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Џ, Ш

 

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 5 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 10 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 11 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 12 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 12 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 15 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 16 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 16 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Sot dhe nesër pagesë e të drejtave të mbrojtjes sociale

Објавено

на

Ministria e punës dhe punës sociale njoftoi se pagesa e të drejtave të mbrojtjes sociale, femijërore dhe civile është duke rrjedhur për muajin Gusht 2021. Shfrytëzuesit e të drejtave monetare të cilët posedojnë kartelë debitore do të mund të ngrejnë para të gatshme në bankomatet e bankave, t’i shfrytëzojnë mjetet për pagesa pa para në dorë në rrjetin e shitjeve ose nëpërmjet bankës elektronike dhe mobile nga sot, 6 Shtator 2021.

Shfrytëzuesit që nuk i përdorin këto kartela, do të mund t’i ngrejnë mjetet e tyre në dy grupe, sipas rendit alfabetik edhe atë:

06.09.2021– A, B, C,Ç, D, DH, E, Ë, F, G,H, I, J, K, L, LL

07.09.2021– M, N, NJ, O, P, Q, R, RR, S, SH, T, TH, U, V, X, XH, Y, Z, ZH

Популарно изминативе 100 дена