Поврзи се со нас

Спорт

Денеска „Златната божица“ добива нов сопственик – Франција или Хрватска

Објавено

на

  После 30 дена репрезентативен фудбал, 63 одиграни натпревари, селекциите на Франција и Хрватска покажаа најмногу и денеска во Москва на стадионот Лужники ќе се борат за најголемата титула во фудбалот Светски првак. И додека на „триколорите“ ова им е второ последователно финале на големи натпреварувања, на „коцкастите“ им е прво воопшто.

  Споредбата на повеќето статистички податоци помеѓу Франција и Хрватска, почнувајќи од површината на земјата, бројот на жители, бројот на регистрирани фудбалери, несомнено кажува дека станува збор за сразмер Давид и Голијат.

  Жители: Хрватска 4.1 мил – Франција 67 мил
  Просечна плата: Хрватска 802 еур – Франција 2.225 еур
  Фудбалери: Хрватска 119.000 – Франција 1.770.000
  Со БДП од 2.584 милијарди долари фрaнцускиот е 47 пати поголем од хрватскиот од 55 милјарди. Но, за среќа статистиката во фудбалот не е пресудна.

  Французите на овој Мундијал имаа убедлив настап. Почнувајќи од групната фаза ги совладаа Австралија, Перу, со Данска изиграа нерешено. Во нокаут фазата, во осминафиналето ја исфрлија Аргентина, во четвртфиналето Уругвај, во полуфиналето Белгија.

  Хрватите во групната фаза ги совладаа селекциите на: Нигерија, Аргентина и Исланд. Во нокаут натпреварите во осминафиналето ја исфрлија селекцијата на Данска, во четвртфиналето Русија, во полуфиналето Англија.

  Во финалниот натпревар ќе се ловат и индивидуалните награди, а најголемите кандидати се токму во селекциите на Франција и Хрватска. Кандидатите за златната топка се  Килијан Мбапе и Лука Модриќ.

  Денеска „Златната божица“ ќе се пресели од рацете на германците во рацете на новиот Светски шампион. Натпреварот започнува во 17 часот.

  Во анкетата која ја објавивме во нокаут фазата, на 4 јули покажува дека нашите читатели и тоа како се разбираат во фудбал. Дека Хрватска ќе го освои светското првенство гласаа 23% од гласачите, за Франција 22%.

  Општина Гостивар една година под водство на Арбен Таравари. Дали градоначалникот ги исполни очекувањата?

  • Да (64%, 3.012 Votes)
  • Не (34%, 1.629 Votes)
  • Делумно (2%, 98 Votes)

  Вкупно гласачи: 4.739

   

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 9 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 10 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 13 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 14 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 14 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 15 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 17 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 17 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 18 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 19 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 1 ден

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!