Поврзи се со нас

Гостивар

Детален преглед на барањата на основните училишта во Гостивар за начинот на одржување на настава

Објавено

на

  Советот на Општина Гостивар на утрешната седница ќе ги разгледува барањата на училиштата во Гостивар кои се однесуваат на начинот на одржување на наставата во новата учебна година. Конечната одлука за онлајн настава или со физичко присуство ќе ја донесе Владата.

  Во продолжение детален преглед за сите основни училишта:

  OOУ„Исмаил Ќемали“ врз основа на дописот бр. 04-321/1 од 11.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена, опрделени со протоколи и број на ученици.

  ООУЕдинство“,врз основа на дописот бр. nr 03-294/1од 10.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена, опрделени со протоколи и број на ученици.

  OOУЛирија“, с. Вруток,врз основа на допис бр. 0301-100 од 07.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена, опрделени со протоколи, какои и мал број на ученици, вкупно 12 и поседување на доволни простории за реализација на онлајн настава согласно протоколите на Министертсвото за образование.

  ООУЃон Бузуку“ с. Србиново врз основа на дописот од 10.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена, опрделени со протоколи и мал број на ученици, како и поседување на доволни простории за реализација на настава од далечина во согласност со протоколите од Министерството за образование.

  ООУ „Фаик Коница“ с.Дебреше, врз основа на дописот бр. 03-118 од 07.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште има простор од 3230м2, 25 училници, паралелките се со помалку од 20 ученика и кои паралелки ќе се одвојат во две групи. Во училиштето се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена, опрделени со протоколите.

  ООУ „Форина“ врз основа на допис бр.0302-162, датум. 09.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена утврдени според протоколите и малиот број на ученици каде што паралелките имаат помалку од 13 ученици.

  ООУ „Чајла“врз основа на допис бр.03-162 од 09.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена утврдени со протоколите и бројот наученици.

  ООУПрпарими с. Чегране врз основа на допис бр.03-334од 07.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена утврдени со протоколите и бројот наученици, а и просториите се доволни бидејќи натсавата се реализира во две училишни згради во две смени.

  ООУ „Енвер Стафаи“, врз основа на допис бр.0302-79 од. 09.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена утврдени според протоколите. Музичкото училиште ги исполнува сите услови за реализација на настава и индивидуално и во групи. Училиштето исто така ја предвидело можноста и ги има испланирано распоредите за реализација на настава во две смени од 07:00 до 17:00 часот

  ООУ „Мустафа Кемал Ататурк“ врз основа на дописот 0302-311 од. 10.09.2020 година го поднесува барањето за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение во централното училиште, како и во подрачните училишта Долна Бањица, Горна Бањица и Здуње со образложение дека во ова училиште се обезбедени услови санитарно-хигиенско одржување на лична и општа хигиена утврдени според протоколите и бројот на ученици.

  ООУ „Гоце Делчев“ врз основа на дописот 0302-149 од 09.09.2020г.поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство за ПУ во с. Тумчевиште, во ова училиште обезбедени се санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена утврдени според протоколите, училиштето е составено од две комбинирани паралелки од кои едната е со ученици од 1-3 одделение, а другата со ученици од 4-5 одделение и има доволно простор за физичко растојание. Што се однесува до централното училиште, бројот на паралчелки од 4-9 одделение е 39, а бројот на ученици по паралелки надминува 16, па затоа паралелките ќе треба да бидат поделени во две групи и ќе мора да се предвидат 4 смени, што е многу тешко за непречено одржување на настава и реализацијата на учењето е невозможна со почитување на протоколите. Централното училиште гледаат за сходно наставата од 4-9 одделение да се реализира Онлјан.

   

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 5 часа

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 6 часа

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 9 часа

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 10 часа

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Здравје и убавинапред 11 часа

  Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

  Македонијапред 12 часа

  Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

  Локални избори 2021пред 13 часа

  ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од првиот круг на локалните избори

  Гостиварпред 1 ден

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 ден

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 1 ден

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 1 ден

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 1 ден

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 1 ден

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 6 дена

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 4 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!