fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Детален преглед на барањата на основните училишта во Гостивар за начинот на одржување на настава

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар на утрешната седница ќе ги разгледува барањата на училиштата во Гостивар кои се однесуваат на начинот на одржување на наставата во новата учебна година. Конечната одлука за онлајн настава или со физичко присуство ќе ја донесе Владата.

Во продолжение детален преглед за сите основни училишта:

OOУ„Исмаил Ќемали“ врз основа на дописот бр. 04-321/1 од 11.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена, опрделени со протоколи и број на ученици.

ООУЕдинство“,врз основа на дописот бр. nr 03-294/1од 10.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена, опрделени со протоколи и број на ученици.

OOУЛирија“, с. Вруток,врз основа на допис бр. 0301-100 од 07.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена, опрделени со протоколи, какои и мал број на ученици, вкупно 12 и поседување на доволни простории за реализација на онлајн настава согласно протоколите на Министертсвото за образование.

ООУЃон Бузуку“ с. Србиново врз основа на дописот од 10.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена, опрделени со протоколи и мал број на ученици, како и поседување на доволни простории за реализација на настава од далечина во согласност со протоколите од Министерството за образование.

ООУ „Фаик Коница“ с.Дебреше, врз основа на дописот бр. 03-118 од 07.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште има простор од 3230м2, 25 училници, паралелките се со помалку од 20 ученика и кои паралелки ќе се одвојат во две групи. Во училиштето се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена, опрделени со протоколите.

ООУ „Форина“ врз основа на допис бр.0302-162, датум. 09.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена утврдени според протоколите и малиот број на ученици каде што паралелките имаат помалку од 13 ученици.

ООУ „Чајла“врз основа на допис бр.03-162 од 09.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена утврдени со протоколите и бројот наученици.

ООУПрпарими с. Чегране врз основа на допис бр.03-334од 07.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена утврдени со протоколите и бројот наученици, а и просториите се доволни бидејќи натсавата се реализира во две училишни згради во две смени.

ООУ „Енвер Стафаи“, врз основа на допис бр.0302-79 од. 09.09.2020г. поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство со образложение дека во ова училиште се обезбедени санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена утврдени според протоколите. Музичкото училиште ги исполнува сите услови за реализација на настава и индивидуално и во групи. Училиштето исто така ја предвидело можноста и ги има испланирано распоредите за реализација на настава во две смени од 07:00 до 17:00 часот

ООУ „Мустафа Кемал Ататурк“ врз основа на дописот 0302-311 од. 10.09.2020 година го поднесува барањето за реализација на настава со физичко присуство од четврто до деветто одделение во централното училиште, како и во подрачните училишта Долна Бањица, Горна Бањица и Здуње со образложение дека во ова училиште се обезбедени услови санитарно-хигиенско одржување на лична и општа хигиена утврдени според протоколите и бројот на ученици.

ООУ „Гоце Делчев“ врз основа на дописот 0302-149 од 09.09.2020г.поднесува барање за реализација на настава со физичко присуство за ПУ во с. Тумчевиште, во ова училиште обезбедени се санитарно-хигиенски услови за одржување на лична и општа хигиена утврдени според протоколите, училиштето е составено од две комбинирани паралелки од кои едната е со ученици од 1-3 одделение, а другата со ученици од 4-5 одделение и има доволно простор за физичко растојание. Што се однесува до централното училиште, бројот на паралчелки од 4-9 одделение е 39, а бројот на ученици по паралелки надминува 16, па затоа паралелките ќе треба да бидат поделени во две групи и ќе мора да се предвидат 4 смени, што е многу тешко за непречено одржување на настава и реализацијата на учењето е невозможна со почитување на протоколите. Централното училиште гледаат за сходно наставата од 4-9 одделение да се реализира Онлјан.

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 6 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 8 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 8 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 10 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 10 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 11 час

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 12 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!