Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

Објавено

на

Во вториот круг од Локалните избори, што ќе се одржи на 31 октомври 2021 година, ќе се гласа во вкупно 44 општини. Во Маврово-Ростуше и Центар Жупа ќе се повтори гласањето, бидејќи не е исполнет законскиот цензус на гласање да излезат најмалку една третина од запишаните гласачи во Избирачкиот список.

Државната изборна комисија во рок од 15 дена ќе ја извести Владата, за таа потоа да го извести Собранието, кое треба да распише нови избори за овие две општини.

Ова на денешната прес-конференција го соопшти претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, како дел од известувањето за конечност на резултати од гласањето за избори на членови на совет на општините на град Скопје и градоначалници на општините и градоначалник на Град Скопје одржани на 17 октомври овој месец.

Според податоците што ги соопшти Даштевски, во првиот круг од гласањето, од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, градоначалници се избрани во: Аеродром – Тимчо Муцунски, Босилово – Ристо Манчев, Бутел – Дарко Костовски, Велес – Марко Колев, Виница – Миле Петков, Гази Баба – Бобан Стефковски, Ѓорче Петров – Александар Стојковски, Градско – Киро Нацков, Зрновци – Борчо Коцев, Илинден – Александар Ѓоргиевски, Јегуновце – Димитар Костадиновски, Кавадарци – Митко Јанчев, Карбинци – Виктор Паунов, Могила – Драганчо Сабатковски, Неготино – Горан Стојанов, Новаци – Стевче Стевановски, Петровец – Борче Митевски, Прилеп – Борче Јовчевски, Свети Николе – Дејан Владев, Сопиште – Стевче Трпковски, Штип – Иван Јорданов.

Од СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ избрани градоначалници има во општините Берово – Звонко Пекевски, Богданци – Блаже Шапов, Валандово – Перо Костадинов, Делчево – Горан Трајковски, Дојран – Анго Ангов, Крива Паланка – Сашко Митовски, Кривогаштани – Николче Мицковски, Крушево – Томе Христовски, Струмица – Константин Костадинов, во Липково и Сарај во првиот круг има избрано двајца градоначалници од ДУИ, тоа се Еркан Арифи, односно Блерим Беџети.

По одржаното гласање на 17 октомври 2021 година, во вториот круг, кој ќе се одржи на 31 октомври 2021 година, ќе се гласа за следните кандидати за градоначалници во општините:

Арачиново: Ридван Ибраими од ДУИ и Меликије Халими од СДСМ
Битола: Тони Коњановски од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Христо Кондовски
Боговиње: Бесник Емши од ДУИ и Аљбон Џемаили од Алијанса и Алтернатива
Брбеница: Јовица Илиевски од ВМРО-ДПМНЕ и Енвер Пајазити – независен
Василево: Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од ВМРО-ДПМНЕ
Вевчани: Спасе Кочовски од ВМРО-ДПМНЕ и Сашо Јанкоски СДСМ
Врапчиште: Неби Реџепи од ДУИ и Исен Шабани од Алијанса и Алтернатива
Гевгелија: Андон Сарамандов од ВМРО-ДПМНЕ и Сашо Поцков од СДСМ
Гостивар: Невзат Бејта од ДУИ и Арбен Таравари од Алијанса и Алтернатива
Дебарца: Игор Крцовски од СДСМ и Зоран Ногачевски – независен
Демир Капија: Андон Донев од ВМРО-ДПМНЕ и Лазар Петров од СДСМ
Демир Хисар: Никола Најдовски од ВМРО-ДПМНЕ и Стевче Митревски од СДСМ
Долнени: Урим Ибески од ДУИ и Аднан Џафероски од СДСМ
Желино: Фатмир Изаири од ДУИ и Блејерим Сејдини од Беса
Зелениково: Коста Маневски од ВМРО-ДПМНЕ и Борче Гиевски од СДСМ
Карпош: Стевчо Јакимовски ГРОМ и Душко Весковски од СДСМ
Кичево: Фатмир Дехари од ДУИ и Александар Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ
Кочне: Злавко Ристов од ВМРО-ДПМНЕ и Благој Илиев од СДСМ
Кочани: Љупчо Папазов од ВМРО-ДПМНЕ и Николчо Илијев од СДСМ
Кратово: Тодорче Николовски од ВМРО-ДПМНЕ и Влатко Бојковски од СДСМ
Куманово: Оливер Илиевски од СДСМ и Максим Димитриевски – независен
Лозово: Бошко Цветковски од ВМРО-ДПМНЕ и Ацо Велковски од СДСМ
Македонска Каменица: Димчо Атанасовски од ВМРО-ДПМНЕ и Соња Стаменкова од СДСМ
Македонски Брод: Жарко Ристевски од ВМРО-ДПМНЕ и Ацо Новески – независен
Ново Село: Ѓорге Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ
Охрид: Кирил Пецаков од ВМРО-ДПМНЕ и Костандин Георгиевски од СДСМ
Пехчево: Александар Китановски од ВМРО-ДПМНЕ и Славко Пандурски од СДСМ
Пробиштип: Марјан Миленковски од ВМРО-ДПМНЕ и Драган Анастанов од СДСМ
Радовиш: Ацо Ристов од ВМРО-ДПМНЕ и Коле Чаракчиев од СДСМ
Ранковце: Борче Спасовски од ВМРО-ДПМНЕ и Даниел Крстевски од СДСМ
Ресен: Јован Терзиевски од ВМРО-ДПМНЕ и Живко Гошаревски од СДСМ
Росоман: Тихомир Николов од ВМРО-ДПМНЕ и Стојан Николов од СДСМ
Старо Нагоричане: Жаклина Јовановска од СДСМ и Власте Димковиќ од ТМРО
Струга: Рамиз Мерко од ДУИ и Идри Истрефи од Алијанса и Алтернатива
Студеничани: Ејуп Абази од ДУИ и Азен Садики од ДПА
Теарце: Нухи Незири од ДУИ и Назим Таити од Алијанса и Алтернатива
Тетово: Теута Арифи од ДУИ и Билал Касами од Беса
Центар: Наташа Котлар-Трајкова од ВМРО-ДПМНЕ и Горан Герасимовски од СДСМ
Чаир: ДУИ Висар Ганиу и Беким Сали од Алијанса и Алтернатива
Чашка: Суат Шаќиров од ДУИ и Горан Стојановски од СДСМ
Чешиново-Облешево: Далибор Ангелов од ВМРО-ДПМНЕ и Горанчо Крстев од СДСМ
Чучер Сандево: Сашко Комненовиќ од СДСМ и Јован Пејковски – независен
Шуто Оризари: Курто Дудиш од ДОМ/ЛДП и Ферат Асани од СДСМ
Град Скопје: Петре Шилегов од ВМРО-ДПМНЕ и Данела Арсовска, независна, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ

Приговори за гласање на листите на кандидати за градоначалници до ДИК има поднесено за општините Дебар, Шуто Оризари, Пласница и Кисела Вода.

Приговори за гласање  на листите за кандидати за членови на општините има за Дебар, Шуто Оризари, Лозово, Тетово, Пласница,  Штип и Кисела Вода.

Конечните резултати за советите во Општините и Градот Скопје, од ДИК најавија дека ќе ги објават во текот на денот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 44 минути

Паѓа бројот на новозаразени со коронавирус

Занимливостипред 14 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 16 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 17 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 18 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 19 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 20 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 23 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 1 ден

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 2 дена

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 19 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

KSHZ i shpalli rezultatet përfundimtare, në rrethin e dytë do të votohet në 44 komuna

Објавено

на

Në rrethin e dytë nga Zgjedhjet lokale, që do të mbahet më 31 Tetor 2021, do të votohet në gjithësej 44 komuna. Në Mavrovo Rostushe dhe Centar Zhupa do të përsëritet votimi, pasi nuk është përmbush cenzusi  për votim të dalin së paku një e treta nga votuesve të shënuar në Listën zgjedhore.

Komisioni shtetëror zgjedhor në afat prej 15 ditësh do t’a njoftojë Qeverinë, që ajo më pas t’a njoftojë Kuvendin, i cili duhet të shpallë zgjedhje të reja për këto dy komuna.

Këtë në pres-konferencën e sotme e njoftoi kryetari i Komisionit shtetëror zgjedhor, Aleksandar Dashtevski, si pjesë e njoftimit për rezultatet përfundimtare nga votimi për zgjedhje të anëtarëve të këshillit të komunave të qytetit të Shkupit dhe kryetarë të komunave dhe kryetar të Qytetit të Shkupit të mbajtura më 17 Tetor të këtij muaji.

Sipas të dhënave që i njoftoi Dashtevski, në rrethin e parë nga votimi, nga koalicioni i kryesuar nga VMRO-DPMNE, kryetarë janë zgjedhur në: Aerodrom- Timçp Mucunski, Bosillovo-Risto Mançev, Butell- Darko Kostovski, Veles- Marko Kolev, Vinicë- Mille Petkov, Gazi Babë- Boban Stefkovski, Gjorçe Petrov- Aleksandar Stojkovski, Gradsko- Kiro Nackov, Zrnovci- Borço Kocev, Ilinden- Aleksandar Gjorgievski, Jegunovcë- Dimitar Kostadinovski, Kavadarci- Mitko Jançev, Karbinci- Viktor Paunov, Mogilla- Draganço Sabatkovski, Negotinë- Goran Stojanov, Novaci- Stevçe Stevanovski, Petrovec- Borës Mitevski, Prilep- Borçe Jovçevski, Sveti Nikole- Dejan Vlladev, Sopishte- Stevçe Trpkovski, Shtip- Ivan Jordanov.

Nga LSDM dhe koalicioni “Më e mira për komunën time” janë zgjedhur kryetarë në komunat: Berovë- Zvonko Pekevski, Bogdanci- Blazhe Shapov, Vallandovë- Pero Kostadinov, Dellçevë- Goran Trajkovski, Dojran- Ango Angov y Kriva Pallankë- Sashko Mitovski, Krivogashtani- Nikolçe Mickovski, Krushevë- Tome Hristovski, Strumicë- Konstantin Kostadinov, në Likovë dhe Saraj në rrethin e parë janë zgjedhur dy kryetarë nga BDI, ato janë Erkan Arifi, gjegjësisht Blerim Bexheti.

Pas votimit të mbajtur më 17 Tetor 2021, në rrethin e dytë, që do të mbahet më 31 Tetor 2021, do të votohet për kandidatët për kryetarë në vijim në komunat:

Haraçinë: Ridvan Ibraimi nga BDI dhe Melikije Halimi nga LSDM
Manastir: Toni Konjanovski nga VMRO-DPMNE dhe LSDM Hristo Kondovski
Bogovinë: Besnik Emshi nga BDI dhe Albon Xhemaili nga Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativës
Brvenica: Jovica Ilievski nga VMRO-DPMNE dhe Enver Pajaziti- i pavarur
Vasillevo: Sllave Andonov nga VMRO-DPMNE dhe Marjan Janeva nga VMRO-DPMNE
Vevçani: Spase Koçovski nga VMRO-DPMNE dhe Sasho Jankoski LSDM
Vrapçisht: Nebi Rexhepi nga BDI dhe Isen Shabani nga Aleanca dhe Alternativa
Gjevgjeli: Andon Saramandov nga VMRO-DPMNE dhe Sasho Pockov nga LSDM
Gostivar: Nevzat Bejta nga BDI dhe Arben Taravari nga Aleanca dhe Alternativa
Debarcë: Igor Krcovski nga LSDM dhe Zoran Nogaçevski- i pavarur
Demir Kapi: Andon Donev nga VMRO-DPMNE dhe Llazar Petrov nga LSDM
Demir Hisar: Nikolla Najdovski nga VMRO-DPMNE dhe Stevçe Mitrevski nga LSDM
Dollneni: Urim Ibeski nga BDI dhe Adnan Xhaferoski nga LSDM

Zhelinë: Fatmir Izairi nga BDI dhe Blerim Sejdini nga Besa
Zellenikovë: Kosta Manevski nga VMRO-DPMNE dhe Borçe Gievski nga LSDM
Karposh: Stevço Jakimovski GROM dhe Dushko Veskovski nga LSDM
Kërçovë: Fatmir Dehari nga BDI dhe Aleksandar Jovanovski nga VMRO-DPMNE
Konçe: Zllavko Ristov nga VMRO-DPMNE dhe Bllagoja Iliev nga LSDM
Koçan: Ljupço Papazov nga VMRO-DPMNE dhe Nikollço Ilijev nga LSDM
Kratovë: Todorçe Nikollovski nga VMRO-DPMNE dhe Vllatko Bojkovski nga LSDM
Kumanovë: Oliver Ilievski nga LSDM dhe Maksim Dimitrievski- i pavarur
Llozovo: Boshko Cvetkovski nga VMRO-DPMNE dhe Aco Vellkovski nga LSDM
Makedonska Kamenica: Dimço Atanasovski nga VMRO-DPMNE dhe Sonja Stamenkova nga LSDM
Makedonski Brod: Zharko Ristevski nga VMRO-DPMNE dhe Aco Noveski- i pavarur
Novo Sellë: Gjorgje Bozhinov nga VMRO-DPMNE dhe Zvonko Angellov nga LSDM
Ohër: Kirill Pecakov nga VMRO-DPMNE dhe Kostandin Georgievski nga LSDM
Pehçevë: Aleksandar Kitanovski nga VMRO-DPMNE dhe Sllavko Pandurski nga LSDM
Probishtip: Marjan Millenkovski nga VMRO-DPMNE dhe Dragan Anastanov nga LSDM
Radovish: Aco Ristov nga VMRO-DPMNE dhe Kolle Çarakçiev nga LSDM
Rankovce: Borçe Spasovski nga VMRO-DPMNE dhe Daniell Krstevski nga LSDM
Resnjë: Jovan Terzievski nga VMRO-DPMNE dhe Zhivko Gosharevski nga LSDM
Rosoman: Tihomir Nikollov nga VMRO-DPMNE dhe Stojan Nikollov nga LSDM
Staro Nagoriçane: Zhaklina Jovanovska nga LSDM dhe Vllaste Dimkoviç nga TMRO
Strugë: Ramiz Merko nga BDI dhe Idri Istrefi nga Aleanca dhe Alternativa
Studeniçan: Ejup Abazi nga BDI dhe Azen Sadiki nga PDSH
Tearcë: Nuhi Neziri nga BDI dhe Nazim Taiti nga Aleanca dhe Alternativa
Tetovë: Teuta Arifi nga BDI dhe Bilall Kasami nga BESA
Qendër: Natasha Kotllar-Trajkova nga VMRO-DPMNE dhe Goran Gerasimovski nga LSDM
Çair: BDI Visar Ganiu dhe Bekim Sali nga Aleanca dhe Alternativa
Çashka: Suat Shaqirov nga BDI dhe Goran Stojanovski nga LSDM
Çeshinivo-Oblleshevo: Dalibor Angellov nga VMRO-DPMNE dhe Goranço Krstev nga LSDM
Çuçer Sandevo: Sashko Komnenoviç nga LSDM dhe Jovan Pejkovski – i pavarur
Shuto Orizari: Kurto Dudish nga DOM/LDP dhe Ferat Asani nga LSDM
Qyteti i Shkupit: Petre Shilegov nga VMRO-DPMNE dhe Danella Arsovska, e pavarur, e mbështetur nga VMRO-DPMNE

Ankesa për votim të listave për kandidatë për kryetarë deri tek KSHZ kanë paraqitur për komunat Dibër, Shuto Orizari, Pllasnicë dhe Kisella Voda.

Ankesa për votim të listave për kandidatë për anëtarë të komunave ka për Dibrën, Shuto Orizari, Llozovë, Tetovë, Pllasnicë, Shtip dhe Kisella Voda.

Rezultatet përfundimtare për këshillin në Komunat dhe Qytetin e Shkupit, nga KSHZ njoftuan se do t’i shpallin gjatë ditës.

Популарно изминативе 100 дена