fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

До 15 часот во општина Гостивар гласале 17,6% од избирачите

Објавено

на

Според последните податоци на Државната изборна комисија за излезноста, до 15 часот во општина Гостивар своето право на глас го искористиле 17,6% од вкупното гласачко тело.

На подрачјето на општина Врапчиште, до 15 часот гласале околу 12,5% од вкупниот број на гласачи, додека во општина Маврово Ростуше 15%.

До затворање на избирачките места остануваат уште околу три часа за гласање. Граѓаните имаат можност да го дадат својот глас за еден од тројцата кандидати за претседател на државата. За победа во првиот круг потребно е мнозинство гласови од вкупниот број избирачи, или над односно 900 илјади. Доколку никој не ги освои потребните гласови, во вториот круг на 5 мај, влегуваат двајцата кандидати со најмногу гласови, а победува тој што ќе го добие мнозинство од гласовите, ако гласаат над 40% од запишаните избирачи.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Занимливостипред 7 часа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Гостиварпред 10 часа

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Македонијапред 10 часа

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Македонијапред 10 часа

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Гостиварпред 11 час

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Гостиварпред 15 часа

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Гостиварпред 16 часа

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!