Поврзи се со нас

Гостивар

До 50 евра казна за пешаци кои претрчувале улици во Гостивар, ќе одат и на час по сообраќајна култура

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово извести дека продолжува со континуирани контролни активности за поголем ред и безбедност во сообраќајот во Полошкиот регион. Вчера (14 декември) од 8 до 12 часот спроведена е акциска контрола на пешаци, во која вкупно биле откриени и санкционирани 46 прекршоци (Тетово-28 и Гостивар-18). Најголемиот број од прекршоците се однесувале на преминување на улиците надвор од обележани пешачки премини.  На сите пешаци-прекршители изготвени им  се соодветни поднесоци и ќе се соочат со законски предвидените парични глоби, а ќе бидат повикани и на таканаречена сообраќајна поука, со напомена дека глобите зависно од видот и карактерот на прекршокот се движат од 20 до 50 евра во денарска противвредност, информира полицијата.

Покрај ова, биле санкционирани уште 5 други видови сообраќајни прекршоци.

СВР Тетово уште еднаш со апел до пешаците да внимаваат кога и каде ги преминуваат улиците и како се движат на улиците и патиштата на кои нема обликувани тротоари. На возачите,пак, им се укажува секогаш задолжително да им даваат предност, односно првенство  на пешаците и да не ја доведуваат нивната, но и сопствената безбедност.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена