Поврзи се со нас

Македонија

Договорено: Минималецот од март 18.000 денари, ќе има субвенции за придонесите

Објавено

на

Социјално-економскиот совет, синдикатите и работодавачите постигнаа конечен договор за минималната плата, според кој од март ќе изнесува 18.000 денари.

„80.000 наши сограѓани, ќе се извлечат од прагот на сиромаштијата. 80.000 работници во различни индустрии, почнувајќи од мартовската плата ќе земаат најмалку 18.000 денари. Оваа сума, означува раст на нето платата на овие работници за околу 45 евра месечно. Зголемувањето на минималната плата е мерка која во најголема мера ги опфаќа вработените во микро и малите претпријатијата, трговијата, преработувачката индустрија и други дејности кои беа помогнати и низ целата пандемија. Очекуваме оваа мерка да влијае и на останатите плати во сите индустрии. Ветивме и реализираме мерки кои директно го помагаат животниот стандард. Во исклучително кризна година, година на европски и светски кризи, остануваме фокусирани на финансиска поддршка на граѓаните. Државата ќе ја покрие вкупната разлика во придонесите од сегашната минимална плата од 15.200 денари, до онаа која ќе се исплаќа од март. Тоа е удел на државата од 16 милиони евра до крајот на годината.“, изјави вечерва премиерот Димитар Ковачевски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 21 минута

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 1 час

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 2 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 13 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 16 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 16 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 18 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 19 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 20 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 21 час

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 22 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 23 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 23 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

E miratuar: Paga minimale nga Marsi 18.000 denarë, do të ketë subvencione për kontributet

Објавено

на

Këshilli socio-ekonomik, sindikatat dhe punëdhënësit kanë arritur marrëveshje përfundimtare për pagën minimale, sipas së cilës nga marsi do të jetë 18.000 denarë.

“80 mijë bashkëqytetarë tanë do të dalin nga kufiri i varfërisë. 80.000 punëtorë në industri të ndryshme, duke filluar nga paga e marsit, do të marrin së paku 18.000 denarë. Kjo shumë tregon një rritje të pagës neto të këtyre punëtorëve për rreth 45 euro në muaj. Rritja e pagës minimale është një masë që mbulon në masë të madhe punonjësit në ndërmarrjet mikro dhe të vogla, tregtinë, prodhimtarinë dhe aktivitete të tjera që u ndihmuan gjatë gjithë pandemisë. Presim që kjo masë të ndikojë në pagat e tjera në të gjitha industritë. Kemi premtuar dhe zbatuar masa që ndihmojnë drejtpërdrejt standardin e jetesës. Në një vit tejet krize, vit krize evropiane dhe botërore, ne mbetemi të fokusuar në mbështetjen financiare të qytetarëve. Diferencën totale në kontribute shteti do ta mbulojë nga paga minimale aktuale prej 15.200 denarë deri në atë që do të paguhet nga muaji mars. Ky është kontribut i shtetit prej 16 milionë euro deri në fund të vitit”, tha sonte kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Популарно изминативе 100 дена