fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Доста е со времињата кога имаше избори на секои две години, вели Ковачевски

Објавено

на

  Со бојкот, не се бојкотираат Владата или Парламентот, туку се бојкотираат граѓаните и компаниите кои имаат интерес од законските решенија што се носат, изјави вечерва премиерот Димитар Ковачевски по најавите на опозицијата дека од утре ќе ја бојкотира работата на Собранието.

  – Во Собранието постојат комисии во чија работа учествуваат сите политички партии, односно пратеници. Тоа е местото каде што треба да се отвори дебата по однос на сите законски решенија, рече Ковачевски на гостувањето во централниот дневник на телевизија „Сител“.

  За лидерската средба што ја побара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Ковачевски рече дека таа не била побарана за да се решаваат проблемите во државата, туку да се седне и да се договори датум за предвремени избори. Таквата понуда, според Ковачевски, е неискрен чекор со цел остварување на дневно-политички цели.

  – Ние веднаш одговоривме, и јас како премиер и СДСМ и другите политички партии во коалицијата, дека во државата имаме комплетно легитимна Влада која успешно се справува со сите предизвици и дека во моментов во едни такви услови најмалку што и е потребно на државата се избори бидејќи знаеме дека изборите се период кога комплетно замира економската активност, кога практично сите процеси се насочуваат кон организирање избори и тоа би бил уште еден товар врз македонската економија, смета Ковачевски.

  Повтори дека избори ќе има во 2024 година, прво претседателски, па парламентарни, во својот редовен термин.

  – Доста е од времињата кога се правеа избори на две години, рече Ковачевски.

  Тој потенцира дека оваа Влада докажала дека низ дијалог ги носи сите одлуки, особено најзначајните притоа посочувајќи ги одлуките за покачувањето на минималната плата и пензиите.

  Премиерот додаде и дека кога се формирале работните групи со Република Бугарија, опозицијата била повикана да учествува во работните групи, но дека тоа било одбиено.

  За сите крупни стратешки одлуки кога ќе има документи за кои ќе може да се разговара, вели Ковачевски, ќе се разговара на лидерско ниво.

  – Но, да се разговараат сите законски решенија и сите мерки на ниво на експерти тоа значи едно класично дерогирање на Парламентот. Јас сметам дека имаме функционален Парламент со пратеници кои веќе имаат и неколку мандати, но искуство имаат и останатите, да отворат сериозна дебата за сите закони кои се предлагаат и сите закони кои треба да се унапредат, вели Ковачевски.

  Според него, едно е да се предложи подобро решение, но сосема друго е да се блокира нешто по 20 месеци и да не се става на дневен ред.

  – Сосема е во ред секое законско решение да помине низ парламентарна расправа, во комисиите, некогаш и јавни расправи, каде ќе биде повикувана и експертската јавност кои ќе можат да дадат свој придонес, рече Ковачевски.

  Додаде дека во земјава не е пракса законите да се носат со европско знаменце. Законите кои се суштински, вели, не се со европско знаменце, затоа што треба да се исполнат некои критериуми за да одреден закон биде со европско знаменце.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 30 минути

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 2 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 3 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 4 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 5 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 6 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 17 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 18 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 19 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 20 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 23 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 24 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 1 ден

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Вестипред 1 недела

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена