Поврзи се со нас

Локални избори 2017

Доверливиот изборен материјал се доставува до Општинските комисии

 

Државната изборна комисија денес започнува со дистрибуција и примопредавање на доверливиот изборен материјал до Општинските изборни комисии неопходен за спроведување на изборниот процес за неделните локални избори.

Како што е определено во роковникот, ДИК го предава изборниот материјал на општинските комисии најдоцна во рок од 72 часа пред денот определен за одржување на изборите. Општинските комисии се должни еден ден пред денот определен за одржување на изборите да го предадат изборниот материјал на избирачките одбори.

Кампањата за првиот изборен круг ќе заврши утре во 24 часот, кога ќе настапи предизборен молк.

 

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!