fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

ДУИ контра назначувањето на новиот директор на Конзерваторски центар во Гостивар

Објавено

на

По назначувањето на Илбер Зулфиќари за нов директор на Конзерваторскиот центар во Гостивар, од ДУИ излегоа со реакција во која тврдат дека тој не ги исполнувал условите во конкурсот и дека министерот за култура при назначувањето го прекршил законот.

„Министерот за култура Асаф Адеми, политички мотивиран назначи нов директор, кој не ги исполнува условите наведени во конкурсот за избор на директори на национални установи од културата. Го поттикнуваме претходниот директор на Конзерваторскиот центар во Гостивар да ги искористи законските процедури за поднесување на жалба на нелегалната одлука потпишана од страна на министерот за култура“, се вели во соопштението од гостиварскиот огранок на ДУИ.

Од Министерството за култура ги отфрлија ваквите наводи нагласувајќи дека изборот на новиот директор бил направен законски, а избраниот кандидат ги исполнувал сите услови.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!