Поврзи се со нас

Еден ден со..

ЕДЕН ДЕН СО: Марко Дојоски, актер

Објавено

на

  Кои се твоите утрински ритуали и навики?

  Денот го почнувам со кафе. Еспресо и музика според мене е совршена комбинација за убаво утро и подготовка за обврските во текот на денот.

  Како тече еден твој работен ден?

  Тешко е да се опише работен ден на еден актер. Актерот работи секогаш и секаде. Работата на себеси кога не сум во процес на создавање лик е тоа што секој актер го прави дури и кога сонува. Секоја подготовка на театарска претстава е различна сама по себе. Секој процес е различен. Пробата е заедничкиот дел на сите подготовки на театарски претстави. Подготовката за проба и пробата се мојот омилен дел од работниот ден. Подготовката почнува заедно со утринското кафе и трае до почеток на пробата. Пробите во театар најчесто се долги, исцрпни и се случува, не секогаш , крајот на пробата да го означи крајот на мојот ден.

  Што беше пресудно во одлуката професионално да се занимаваш со актерство?

  Првиот момент кога застанав на сцена се чувствував исполнето но не претпоставив дека тука ќе се пронајдам. Пресудната одлука мислам дека ја донесов во гремиорната пред премиерата на ,,Ноќ на боговите,, во далечната 2013-та година. Од тој процес научив многу, видов што значи театар и колку макотрпна работа е тоа. Од тој момент па се до денес јас го имам истиот пристап кон театарот кој низ годините само го надоградувам. Секако има и многу други работи што влијаеја врз мене, но сепак мислам дека тој момент беше пресуден.

  Како се чувствуваш кога застануваш на сцена?

  Чувството е прекрасно, исполнето, боженствено, затоа што низ секој лик што го создавам го пронаоѓам своето совршено битие.

  Џек Николсон или Раде Шербеџија и зошто?

  Раде Шербеџија дефинитивно. Затоа што мислиме на сличен јазик. Тој на српско-хрватски јас на македонски , а тоа е многу слично.

  Твоето животно мото е…

  Да се биде или не?

  Кога би добил милион евра на лотарија, што е првото што ќе го направиш?

  Ќе престанам да трагам по моите милион долари.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 3 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 4 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 7 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 9 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 11 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 12 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 14 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 15 часа

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 1 ден

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 1 ден

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 1 ден

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 1 ден

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!