fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Еко акција во Гостивар по повод Денот на планетата Земја

Објавено

на

Во Гостивар и низ гостиварските села, денес се спроведе масовна еколошка акција за чистење на отпад. Активноста се организираше по повод 22-ри април, Денот на планетата Земја, а во неа се вклучија гостиварската локална самоуправа, еколошките активисти и ученици од основните и средни училишта.

Акцијата стартуваше од пред општинската зграда, по што учесниците се поделија во групи и собираа отпад на различни локации, во паркот, центарот на градот, кај болницата и некои диви депонии создадени од несовесни граѓани.

„Целта е да се подигне еколошката свест кај луѓето. Секој оној кој денес ќе подигне нешто од земјата, да собере некое ѓубре, нема да му биде сеедно нареден пат кога ќе помисли да фрла. Ние немаме резервна планета и мораме да ја сочуваме, а прв чекор да ја зачуваме нашата планета е да ја одржуваме чиста.“, рече градоначалникот Арбен Таравари, кој и самиот учествуваше во акцијата.

Еколошки акции по повод Денот на планетата Земја беа спроведени и во училишните дворови во основните и средни училишта во Гостивар

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!