Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

  • Дата: 04/11/2018 | 09:42

ЕКСТРА вкус – Солена торта со компири

Ако ви недостасува идеја што да подготвите за појадок или вечера, овој рецепт за солена торта со компири може да ви помогне, да ги направите дома сите среќни и задоволни. Со оглед на тоа дека е едноставна за подготовка, брзо се прави и изгледа убаво, идеална е и за гости кога немате многу време за готвење.

состојки:

700 гр. компир

250 гр. грашок од конзерва

100 гр. путер

80 гр. пармезан

150 гр. чадено пилешко

200 гр. крем сирење

100 гр. презла

3 јајца

сол и бибер

подготовка:

Компирот се вари и од него се прави пире. Му се додава грашокот и се меша. Во смесата се додаваат 2 јајца, половина количина од путерот, пармезанот, крем сирењето, сол и бибер. Убаво се измешува и половина од смесата се става во огноотпорен сад, кој претходно се мачка со остатокот од путерот и се посипува со презла. Кога ќе израмнете, наредете го чаденото пилешко, па врз него ставете го остатокот од смесата и повторно порамнете. На крај се полева со едно изматено јајце и малку презла се става на печење, околу 20 минути.

Напишете коментар