fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Емилија од Гостивар по оздравувањето од COVID: Сакам да дарувам плазма и да помогнам на други заболени

Објавено

на

Во серијата пораки што Министерството за здравство ги објавува последниот период од пациенти кои го победиле коронавирусот, денес се најде пораката од 27 годишната Емилија Јованоска Божиновски од Гостивар, по професија медицинска сестра во ГОБ „8 Септември“.

„Додека траеше моето лекување имав најмногу грижи да не го проширам вирусот на моите најблиски. Како и секој заболен во тие моменти мислев што побрзо да оздравам и да не ми биде полошо. Во првите денови беше потешко, но со терапијата беше подобро, иако психички не беше воопшто лесно. Како здравствен работник, но и како пациент задоволна сум од целиот персонал, особено д-р Ратко Наумоски кој макотрпно се грижи за сите пациенти. Мојата порака како млада девојка, но и како медицинско лице е граѓаните да внимаваат, да водат грижа за своето здравје и да се придржуваат до мерките за заштита. Доколку можам сакам да дарувам конвалесцентна плазма и да помогнам на заболените побрзо да оздрават“, вели Емилија.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!