Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Епидемиите на дваесеттиот век биле посмртоносни од денешните

Објавено

на

  Епидемиите на 20-от век биле посмртоносни од денешните, пишува француската агенција за медиуми “Франс прес”, посочувајќи ја хронологијата во време на паника која денес се шири низ целиот свет поради коронавирусот.

  Епидемии на 21 век

  Ебола (2013 – 2016)

  Најсмртоносната епидемија на хеморагична треска, еболата се прошири од Западна Африка во декември 2013 година и траеше две години. Починаа повеќе од 11.300 лица, претежно во Гана, Либерија и Сиера Леоне.

  Првпат идентификувана во 1976 година, еболата е помалку заразна од другите вирусни заболувања, но во исто време е крајно смртоносна бидејќи убива 40 проценти од заразените.

  Вирусот повторно се појави во август 2018 година на истокот на Демократска Република Конго каде што досега има земено повеќе од 2.200 лица.

  Свински грип (2009 – 2010)

  Светската здравствена организација (СЗО) објави дека 18.500 луѓе починале од таканаречениот „свински грип“ или H1N1, кој првпат беше откриен во Мексико и САД во март 2009 година.

  Сепак, бројките презентирани од медицинското списание „Лансет“ се различни и се проценува дека вкупно има меѓу 151.700 и 575.400 мртви.

  Состојбата на пандемијата беше објавена од СЗО на 11 јуни 2009 година, а беше смирена од 10 август 2010 година, но се покажа дека вирусот не бил толку смртоносен од што првично стравуваа експертите.

  Набрзо беше пронајдена вакцина, но Западот, а особено Европа и СЗО, потоа беа критикувани дека алармираат со преголеми негативни очекувања за време на епидемија, со оглед на тоа дека годишно умираат од 250.000 до 500.000 луѓе од епидемија на грип.

  САРС (2002 – 2003)

  Тежок акутен респираторен синдром (САРС) се појави во Гуангдонг во јужна Кина во ноември 2002 година и предизвика здравствена криза во 2003 година и особено ја завати цела Азија.

  Тој со себе однесе 774 лица, од кои четири петтини беа од Кина и Хонг Конг. Вирусот се пренесе на луѓето и се прошири во околу 30 земји. Стапката на смртност беше 9,5 проценти.

  Птичји грип (2003 – 2004)

  Птичјиот грип H5N1 уби повеќе од 400 луѓе, претежно во југоисточна Азија, и се појави во 2003 година. Вирусот настанал во живинарски фарми во Хонг Конг, а потоа се пренесе на луѓе. СЗО прогласи здравствена тревога ширум светот, но бројот на смртни случаи не е многу голем.

   

  Пандемии од 20 век

  СИДА (1981 – до денес)

  Убедливо најсмртоносната епидемија на модерното време. Според податоците од организацијата UNAIDS, 32 милиони луѓе починале од оваа болест, која го напаѓа имунолошкиот систем, со што лицето станува неотпорно на инфекции.

  Денес, околу 24,5 милиони луѓе ширум светот имаат пристап до ретровирусни лекови кои, доколку се земаат редовно, ја запираат прогресијата на болеста и значително го намалуваат ризикот од инфекција.

   Хонг Конгшки грип (1968 – 1970)

  Околу еден милион луѓе се починати од оваа болест, според податоците од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (CDC).

  Ширејќи се низ светот од средината на 1968 до 1970 година, болеста особено земала животи на деца. Се појавува во Хонг Конг, се проширува низ Азија и пристигнува во САД кон крајот на 1968. По неколку месеци ја погаѓа Европа, кон крајот на 1969 година.

  Епидемиолозите ја паметат како прва пандемија на грип во модерната ера поради зголемената брзина на движење на луѓето.

  Азиски грип (1957 – 1958)

  Според европските статистики, Азискиот грип предизвика смрт на 1,1 милиони луѓе во Азија.

  Пандемијата се случила во два агресивни бранови. Првиот се случува во јужна Кина во февруари 1957 година. По неколку месеци азискиот грип се проширува во Америка и Европа.

  Болеста резултирала со сериозни компликации на белите дробови, особено кај постарите лица.

  Шпански грип (1918 – 1919)

  Шпанскиот грип се појавил во периодот 1918-1919 година и влезе во историјата како најсмртоносната пандемска болест на 20. век.

  Експертите проценуваат дека од неа починале меѓу 25 и 50 милиони луѓе.

  Иако не е познато каде точно за време на Првата светска војна се појавила оваа болест, се смета дека станува збор за вирус со потекло од Соединетите Американски Држави кој за краток период се раширил низ Европа. Лицата кои биле заразени од вирусот, умирале за неколку дена откако ќе покажеле симптоми на пневмонија.

  Овој вирус, кој во Европа се појавил во неколку брана, во последните два предизвикал смртност во кои настрадале воглавно лица на возраст од 20 до 40 години. Поради немање терапија, земјите вовеле мерки како изолацијата, карантинот и личната хигиена. Вирусот со себе однел 100 милиони лица.

  Во соработка со Е наука

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 59 минути

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 6 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 7 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 8 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 9 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 20 часа

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 21 час

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 23 часа

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 ден

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 5 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 2 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Музикапред 2 недели

  Скоро два века по смртта на Бетовен, вештачката интелигенција ја заврши неговата недовршена симфонија

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!