Поврзи се со нас

Вести

Ердоган попушти, се согласи Шведска да влезе во НАТО

Објавено

на

Турскиот претседатедл Реџеп Таип Ердоган се согласи да ја поддржи кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, објави синоќа генералниот секретар на западната воена алијанса Јенс Столтенберг. На разговорите со Столтенберг и шведскиот премиер Улф Кристерсон, Ердоган рекол дека ќе се потруди апликацијата на Шведска да биде ратифицирана во турскиот парламент.

„Задоволство ми е да објавам дека претседателот Ердоган се согласи да го проследи протоколот за пристап на Шведска до Големото национално собрание што е можно поскоро и тесно да соработува со собранието за да обезбеди ратификација“, напиша Столтенберг пред прес-конференција на 10 јули во вечерните часови на Твитер.

Турција долго време се спротивставуваше на обидот на Шведска да се приклучи на НАТО, давајќи повеќе причини – вклучително и обвинувања дека шведските власти биле соучесници во исламофобични демонстрации, како што е палењето на Куранот. Што е уште поважно, Турција тврди дека Шведска им дозволува на членовите на курдски терористички групи да дејствуваат, особено на милитантната Курдистанска работничка партија (ПКК). Шведска ги промени своите закони за тероризам претходно оваа година, со што е кривично дело да се биде дел од овие групи, иако тоа сè уште не беше доволно за Турција.

Шведска и Финска аплицираа за членство во НАТО набргу по почетокот на руската инвазија на Украина, на што најмногу се спротивстави Турција, која тврдеше дека двете земји штитат терористи. И додека Ердоган попушти за Финска во април, ситуацијата со Шведска беше неизвесна до самиот почеток на самитот на НАТО во Вилнус.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена