Поврзи се со нас

Технологија

Facebook со ново име – Мета

Објавено

на

Како што беше најавено претходните денови, Facebook го смени името и сега има ново, а тоа е Мета.

28.10.2021 ќе биде запаметен како голем ден во техно светот. Познатата компанија Facebook го смени името, па така Facebook стана Мета. Шефот и одговорен во Фејсбук, Марк Зукерберг оваа информација ја соопшти синоќа на виртуелната конференција Connect. Иако Зукерберг изјави дека со оваа промена сакаат да започнат некои нови трендови во компанијата, се чини дека ваквата одлука е изнудена, бидејќи Facebook неодамна се соочи со обвинувања за нарушување на приватноста на своите корисници, поттикнување омраза меѓу своите корисници и многу повеќе.

Марк изјавил дека во последните неколку месеци многу размислувал за идентитетот на компанијата и дека се надева дека ова ќе биде паметен потег за иднината на компанијата.

Бидејќи веќе се создаде одредена забуна околу промената на името, треба да се нагласи следново: Facebook како апликација и социјална мрежа останува да постои како Facebook, се менува само името на матичната компанија. Така, Мета сега е сопственик на сите придружни популарни апликации, вклучувајќи ги Facebook, Instagram и WhatsApp.

Целта сега ќе биде поделена на два оперативни сегменти: Семејство на апликации и Reality Labs. Зукерберг наведува дека Мета во иднина ќе се стреми да создаде „метаверс“, кој ќе им помага на луѓето да се поврзат на различни начини и да ги комбинира VR и AR технологиите во целиот „метаверс“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 2 часа

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 2 часа

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 2 часа

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 3 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 16 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 18 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 21 час

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 22 часа

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена