Поврзи се со нас

Технологија

Мислите дека имате добра лозинка? Проверете ја листата на најлоши лозинки

Објавено

на

Кога станува збор за заштита на податоците, слабите лозинки се покажале како голем проблем.

Откако минатата зима се случила најголемата кражба на кориснички податоци, откривајќи 3,2 милијарди е-пошта и лозинки, IBM предупредува дека четири од пет инциденти се поврзани со слаби или украдени лозинки.

Соочени со хакерски грабежи, добро е да се промени начинот на кој се однесуваме кон безбедноста на интернет, но постојаното измислување и запомнување на нови лозинки може да биде многу заморно.

За тоа сведочи листата на најлошите лозинки од 2020 година, кои биле:

  • 123456
  • 123456789
  • password
  • 12345678
  • 111111
  • 123123
  • 12345
  • 1234567890

Силната лозинка, повторуваат експертите, треба да се состои од комбинација на букви и бројки, во никој случај не треба да биде иста за различни дестинации и во никој случај не треба да биде фраза што лесно се памети.

Исто така, лозинката мора да биде подолга од осум знаци и да се состои од специјални знаци, мали и големи букви и броеви.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена