Поврзи се со нас

Гостивар

Фатени над 670 брзи возачи во Гостивар годинава, казнети од 45 до 400 евра

Објавено

на

Во изминатите нешто помалку од два и пол месеци од оваа година, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово вкупно се изречени 2129 мерки за неприлагодена брзина, односно пребрзо возење (Тетово-1453 и Гостивар-676). Најголемиот број од мерките се однесувале на пречекорување на максимално дозволената брзина надвор од населено место, меѓу кои и за пречекорувања над 50 и 70 километри на час, претежно регистрирани на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје и магистралниот пат Гостивар-Кичево, информира полицијата.

„На сите возачи-прекршители во овој период изготвени им се законски предвидените поднесоци и тие ќе се соочат со парични глоби и други мерки. Паричните глоби за овој вид сообраќаен прекршок се движат од 45 до 400 евра во денарска противвредност. За оние кои пречекориле многу повеќе од пропишаната брзина ќе следи и времено одземање на нивните возачки дозволи од три месеци до една година.“, стои во соопштението од СВР.

Секторот за внатрешни работи Тетово континуирано спроведува вакви контроли, не само на автопатот и тетовските и гостиварските улици, туку и на околните регионални патишта, во различни временски периоди. Полицијата повторно со апел до возачите да не брзаат и да се изложуваат на опасност да предизвикаат сообраќајни несреќи, во кои ќе ги доведат во прашање сопствените и животите на други учесници во сообраќајот.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 часа

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 6 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 21 час

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена