Поврзи се со нас

Гостивар

Генерацијата ‘68/‘72 од гимназијата во Гостивар прослави половина век од матура

Објавено

на

  Овој период од годината е карактеристичен по матурските прослави, како и по собирите со кои се одбележуваат годишнини од матура. Ваквите средби се полни со емоции преку потсетување на средношколските денови, другарувањето, доживувањата…

  Генерацијата 1968/1972 од гимназијата во Гостивар, која денес прослави половина век од матурирањето, имаше многу што да раскаже за времето кога ги делеле школските клупи. Гимназискиот двор се исполни со насмеани лица, прегратки, евоцирање спомени…

  „Ние сите бевме многу сложни, меѓу нас владееше прекрасно другарство, солидарност, секогаш скромни, без помодарство и што е најважно со голема почит кон професорите. Тоа сакаме да го нагласиме како значаен момент, навистина покажувавме почитување кон професорите, ги слушавме не само она што ни го пренесуваа како знаење, туку и нивните совети, мудри зборови што ни се најдоа понатаму во животот. Во оваа прилика би сакале тоа да го испратиме како порака до сегашните и идните генерации: Да имаат повеќе почит кон професорите и да го ценат нивниот труд и работа“, рече Зора Апостолоска (моминско Сотироска), од организациониот одбор за одбележувањето на златната матура.

  Некогашните гимназијалци со задоволство се потсетија на екскурзијата од 1971 година низ тогашна бивша Југославија, потенцирајќи дека им останала во трајно сеќавање на сите. Заеднички заклучок им беше и дека тогашниот директор на училиштето, Мито Антески бил човек за пример, кога станувало збор за ред и дисциплина, но и за пренесување вистински вредности на младите: да градат заедништво, да се почитуваат и поддржуваат секогаш.

  Откако средбата беше овековечена со заедничка фотографија пред училиштето, славениците одржаа симболичен час внатре, на кој меѓудругото изразија желба да ја одржат традицијата и да се собираат за годишнини и во иднина.

  „Дај боже да се гледаме секогаш вака насмеани и весели, да не служи здравјето и да славиме уште многу јубилеи“, рече Ѓере Герасимоски, од организациониот одбор.

  Во оваа генерација на гимназијата имало 4 класа, од кои три на македонски и еден на турски јазик, со вкупно стотина ученици. Многумина од нив понатаму во животот станале успешни доктори, менаџери, професори итн.

  Златната матура продолжи со забава и заеднички ручек.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 5 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 6 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 9 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 11 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 12 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 12 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 14 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 16 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 17 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена