fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Германската Амбасадорка Алтхаузер во посета на Гостивар

Објавено

на

Амбасадорката на Германија, д-р Кристине Алтхаузер денес беше во официјална посета на Гостивар. Во општината се сретна со градоначалникот Невзат Бејта со кого потоа заедно го посетија ОУ „Мустафа Ќемал Ататурк“. Во ова училиште со пари од Турската Влада се врши целосна реконструкција на објектот, додека Амбасадата на Германија финансира опремување на две простории за деца со посебни потреби и логопедски тешкотии.

15064946_10211315840918415_1251406981_o

-Само со добар тим и тимска работа може да се реализираат големи проекти. Многу сум горда и среќна што ние како Амбасада даваме поридонес во опремувањето на просториите за децата со посебни потреби, рече Амбасадорката Алтхаузер.

Посетата продолжи во основното училиште „Прпарими“ во селото Чегране. Во оваа образовна институција, со поддршка на германската Амбасада општината пушти во употреба нова градинка за деца од предучилишна возраст. Целокупниот проект е во висина од околу 30 илјади евра.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!