fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гимназијата во Гостивар доби донација од лаптопи за онлајн настава

Објавено

на

Обезбедувањето соодветни услови за просветниот кадар за одржување на онлајн наставата е најголемиот предизвик со кој се соочуваат училиштата, во новата учебна година. За да можат наставниците и професорите да ги држат часовите од училница без проблеми, неопходна е стабилна интернет врска и соодветни електронски уреди.

Во гостиварските училишта, управите работат на надминување на потешкотиите коишто се јавуваат во реализација на настава на далечина.

„За организирање на наставата на ваков начин, требаше да имаме повеќе време за подготовка. Сепак, ние секојдневно сме во постапка на ажурирање на нештата, почнувајќи од платформата, учениците, професорите. Вложуваме голем напор, а колку ќе постигнеме ќе покаже времето. Се јавува потреба за нови лап топи, за побрз интернет итн. На сето тоа тековно се работи.“, рече директорот на гимназијата во Гостивар, Мирсад Исеини.

Ова средно училиште, минатата недела доби донација од 10 лаптопи, наменети за работа на професорите во наставата на далечина. Донацијата ја обезбеди хуманитарна организација на иселеници.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!