Поврзи се со нас

Спорт

Гладијатори на 21 век: Најопасните руски ММА борци

Објавено

на

  Нурмагомедов, Емелјаненко и другите легендарни ММА борци покажуваат што умеат.

  #1 Хабиб Нурмагомедов

  Global Look Press

  Хабиб Нурмагомедов е единствениот руски ММА борец на официјалната ранг-листа на UFC лигата, каде го зазема второто место во лесна категорија.

  Прекарот му е „Орел“. Кога имал 12 години татко му почнал да го обучува во џудо и борење. Денес неговите моќни удари се поопасни од неговите смртоносни зафати.

  Нурмагомедов нема ниту еден пораз, а има 25, што е беспрекорен професионален рекорд.

  Еве ги најдобрите минатогодишни удари и зафати на Нурмагомедов.

  #2 Фјодор Емелјаненко

  Валериј Шарифулин/TASS

  Овој познат руски борец во тешка категорија се сметаа за најголемиот мајстор ММА на сите времиња. Таа почесна титула е релативна во смисла што Емелјаненко никогаш се нема борено во американската UFC лига но, од друга страна, е фактот дека „последниот император“ влезе во историјата како најголем мајстор на мешани боречки вештини.

  Во 2015 година тој го најави своето враќање во рингот по тригодишна пауза. Следната борба на Емелјаненко е против Френк Мир во април 2018 година.

  Погледнете го великанот на овој спорт на дело.

  #3 Александар Шлеменко

  Валериј Шарифулин/TASS

  Познат е под прекарот „Шторм“ („Олуја“). Неговиот професионален рекорд е 56 победи и 10 порази, што значи дека тој е многу искусен и покрај тоа што има само 33 години.

  Обучен е во вештината која Русите ја нарекуваат „армиско тупаничење“. Поради тоа Шлеменко има многу тежок удар кој го има применето многупати. Во октомври 2008 година дебитираше во САД на „Шоутајм“.

  Погледнете ги тие разорни Штормови удари.

  #4 Сергеј Харитонов

  Илја Питалев/Sputnik

  Харитонов е професионален ММА борец, а истовремено е и активно воено лице – служи во рускиот десантно-падобрански полк. Затоа во круговите на ММА го доби прекарот „рускиот прадобранец“. За да го заплаши противникот тој влегува во рингот во падобранска униформа, а потоа напаѓа брзо како во вистинска битка.

  Погледнете што прави „Падобранецот“.

  #5 Рустам Хабилов

  Legion Media

  Хабилов е од Дагестан на југот на Русија, но се натпреварува како жител на Њу Мексико откако во 2012 година влезе во лесната категорија на UFC лигата. Познат е под прекарот „Тигар“. Неговиот професионален рекорд во ММА е 22 победи и 3 порази, што значи дека тој е еден од најопасните противници во својата категорија.

  Овде можете да ги погледнете најдобрите потези на Хабилов.

  Извор: Russia Beyond

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 11 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 14 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 15 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 16 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 17 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 18 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 19 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 20 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 20 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 21 час

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 22 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 23 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена