Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 10/01/2019 | 18:57

Гласното смеење ги опушта телото и духот

Општо познато е дека смеењето е лековито. Но, дали знаевте дека гласното смеење во период од десет минути, се применува на секоја психотерапија која трае 45 минути? Експертите во голем број на истражувања, докажале дека додека се смееме бројот на срцевите отчукувања се намалува, притисокот опаѓа и мускулите престануваат да се грчат. Ова се случува бидејќи телото и умот се опуштаат.

Интересно е тоа што долгите „напади“ на смеење имаат сличен ефект како оној на физичкиот тренинг, бидејќи организмот троши од десет до четириесет калории во тек на 25 минутно смеење.

Смеењето го зајакнува имунитетот. Тоа е добро и за хормоните, па не само што доведува до физичко олеснување, туку ги одвраќа луѓето од мрачни и депресивни мисли, бес, кривица и стрес. Благодарение на смеењето, се намалува нивото на одредени хормони во телото и човекот влегува во антидепресивна состојба.

Напишете коментар