fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар со двајца починати, 10 нови позитивни на корона, 14 оздравени

Објавено

на

По неколку дена затишје на нови случаи со коронавирус, Гостивар денес има не така добра официјална ковид статистика. Министерството за здравство потврди 10 новозаразени, 14 оздравени и два починати пациенти.

Во продолжение извештајот на МЗ.

Во последните 24 часа се направени 1574 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 43
– Куманово 11
– Дебар 1
– Штип 4
– Прилеп 8
– Тетово 4
– Струга 5
– Велес 1
– Битола 1
– Охрид 4
– Гостивар 10
– Гевгелија 3
– Струмица 5
– Крива Паланка 5
– Кочани 2
– Пробиштип 3
– Македонски Брод 1
– Пехчево 3
– Берово 3
– Делчево 7
– Кратово 1
– Кичево 2

Починати се 5 лица, пациентка од Куманово (61 г), пациент од Штип (81 г) и двајца пациенти од Гостивар (76 г и 81 г) и еден пациент од Прилеп (53 г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациент од:
– Скопје 37
– Штип 6
– Тетово 5
– Струга 2
– Велес 4
– Битола 5
– Охрид 3
– Кавадарци 1
– Гостивар 14
– Крива Паланка 4
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 1
– Берово 3
– Виница 1
– Делчево 3
– Свети Николе 3
– Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 156.522 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14998, бројката на оздравени пациенти е 12149, на починати е 614, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2235.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!