fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Низа настани во чест на 1.000 години Бигорски манастир – научна конференција, промоција на книга…

Објавено

на

Древното македонско светилиште Бигорскиот манастир, годинава одбележува голем значаен јубилеј – 1.000 години од основањето. Во таа чест се организираат и одржуваат низа активности.

Деновиве заврши првата долнореканска научна конференција, насловена: По патеките на Дичо Зограф на која учествуваа десетина звучни имиња од македонската научна јавност: проф. д-р Сашо Цветковски, проф. д-р Елизабета Касапова, проф. д-р Васил Ѓорѓиев, проф. д-р Александар Василески и други.

На завршниот настан старецот и владика Партениј, им се заблагодари на научните работници што со своите дела дадода значаен придонес во одбележувањето на илјадагодишнината на Бигорски. Тој, исто така, посочи колку важно е надлежните институции и поединци да го помагаат културно-историското наследство, но и да имаат правилен однос кон живите споменици, кон монашките братства, кои не само што свето го пазат наследството од предците, туку и го надополнуваат и творат ново.

Денес, (6 септември) во Бигорски ќе биде промовирана книгата Вековит Светилник, на професор д-р Вера Стојчевска Антиќ.

Станува збор за дело пишувано во и за Бигорскиот Манастир и за секојдневниот живот во него. „Всушност, пред десетина години професорката Антиќ доаѓаше во неколку наврати во Бигорски и престојуваше по повеќе дена, така што имаше можност одблиску да се запознае со животот на тогашните браќа и поклоници. Своите впечатоци таа ги запиша на повеќе страници, од коишто и произлезе оваа книга.“, информираа од манастирот.

Светото предание вели дека монахот по име Јован, кој потекнувал од дебарскиот крај, бил исполнет со секаква добродетел, разумен и мудар, се грижел за чистотата и смирението на срцето. Особено голема љубов негувал кон свети Јован Крстител. Еднаш, во шумата, кај изворот што бил во близина на неговата испосница, Јован здогледал силна и чудесна светлина меѓу дрвјата, а кога се приближил, видел како над источникот, oзарена со необичен блесок, лебди икона со ликот на чесниот Претеча. Јован ја зел иконата и се погрижил да ѝ изгради привремен соодветен дом, мал параклис. Во 1018 година Јован бил назначен за Архиепископ на Охридската Архиепископија, но никако не го заборавил своето тивко и возљубено место на покајание. Исполнет со голема љубов и благодарност кон Претечата, во 1020 година подигнал храм во негова чест, каде што ја положил светата и чудотворна икона. Набрзо околу храмот се собрало големо монашко братство. Така, Јован Дебарски станува првиот ктитор на Светата Бигорска Обител.

 

фото:Бигорски манастир

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 2 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 5 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 7 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 7 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 8 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 9 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 9 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!