Поврзи се со нас

Гостивар

Кризен штаб Гостивар: За време на велигденските празници граѓаните да останат во своите домови!

Објавено

на

Градоначалниците на Гостивар, Врапчиште, Маврово и Ростуше и раководните лица на институциите вклучени во спроведување на мерките проив ширење на коронавирус претпладнево го одржаа деветтиот состанок на Кризниот штаб. Во пресрет на четиридневниот карантин и велигденските празници беше упатен апел граѓаните да продолжат да ги почитуваат мерките за заштита и да останат во домовите.

„За време на велигденските празници ги молиме сите граѓани да останат во домовите, да го почитуваат полицискиот час. Доколку имаат потреба од лекови, храна, средства за хигиена или друго, на располагање им се општинските мобилни тимови кои ќе им ги набават и достават до дома.“, изјава Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар.

Гостиварскиот Кризен штаб од централниот ќе побара во хотелите во Маврово, каде се спроведува државен карантин да бидат испратени припадници на Армијата, со цел еден дел од полициските службеници ангажирани таму, да се вратат во градот.

Моментално во државен карантин во Маврово има 148 граѓани.

Телефонските броеви на мобилните тимови во Гостивар се:

072 577  713  и 072 577 741

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена